Izrael przed papieską pielgrzymką

Na dzień przed przybyciem Benedykta XVI Jerozolima przybrała odświętny wygląd. Liczące ponad 700 tys. mieszkańców miasto udekorowano flagami watykańskimi, izraelskimi i jerozolimskimi. Papieską pielgrzymkę relacjonować będzie ok. 800 dziennikarzy z całego świata i Izraela.

Izraelska prasa na dzień przed wizytą Benedykta XVI

„Katolików i Żydów łączy nierozerwalna więź – mówi Benedykt”. Taki tytuł zamieścił na czołówce dzisiejszego wydania dziennik „The Jerusalem Post”.

Dziennik obficie cytuje papieskie wystąpienie w bazylice wzniesionej ku czci Mojżesza na górze Nebo: „Oby nasze dzisiejsze spotkanie mogło wzbudzić w nas odnowioną miłość do kanonu Pisma Świętego i pragnienie przezwyciężania wszelkich przeszkód na drodze do pojednania chrześcijan i Żydów we wspólnym szacunku i współpracy w służbie tego pokoju, do którego wzywa nas Słowo Boże”.

„The Jerusalem Post” przypomina też dwa punkty zapalne w relacjach watykańsko-izraelskich: zdjęcie ekskomuniki z lefebrystowskiego bp. Richarda Williamsona, który negował fakt Holokaustu, oraz kontrowersje wokół postaci Piusa XII. Gazeta podkreśla jednak, że zdecydowane potępienie antysemityzmu przez Papieża uspokoiło żydowską opinię publiczną.

Z kolei relacjonując jordańską część podróży Benedykta XVI, dziennik cytuje watykańskiego rzecznika, ks. Federico Lombardiego, który powiedział, że Papież nie modlił się w meczecie, ale zatrzymał się na „pełną respektu chwilę refleksji”.

Z kolei anglojęzyczne wydanie dziennika „Haaretz” informuje o ostatnich przygotowaniach do przyjazdu Benedykta XVI do Izraela i szczegółowo opisuje program wizyty Papieża. Dziś na międzynarodowym lotnisku im. Dawida Ben-Guriona odbędzie się próba generalna ceremonii powitania Papieża z udziałem m.in. gwardii honorowej i orkiestry Sił Obronnych Izraela. Papież przyleci w otoczeniu liczącej około 40 osób świty oraz 70 dziennikarzy. Podczas podróży z Ammanu papieżowi będzie towarzyszył też wiceszef królewskich linii lotniczych Jordanii, Hussein Dabbas. Po przylocie Benedykta XVI powitają m.in. prezydent Izraela Shimon Peres oraz wysocy przedstawiciele rządu.

Z lotniska Papież odleci helikopterem na Górę Skopus, wznoszącą się nad jerozolimskim Starym Miastem – po to, by nie blokować dróg dojazdowych do miasta. Benedykt XVI zamieszka w siedzibie nuncjusza na Górze Oliwnej. Nad bezpieczeństwem papieża czuwać będzie m.in. izraelska służba Shin Bet. Już w minionym tygodniu policja przeprowadziła ćwiczenia, jak chronić Benedykta XVI w razie różnych scenariuszy ataku. Wczoraj w sąsiedztwie Wzgórza Świątynnego – jak donosi „Haaretz” – policja aresztowała dwóch mieszkańców Wschodniej Jerozolimy (dzielnica palestyńska), którzy mieli przy sobie setki ulotek wzywających do bojkotu wizyty Papieża.

„Haaretz” informuje również, że wczoraj w związku z wizytą Benedykta XVI przyleciało do Izraela wyczarterowanymi samolotami około 4,5 tys. katolickich pielgrzymów – z Hiszpanii, Włoch, Chorwacji i Polski. W innym artykule „Haaretz” pisze o oczekiwaniu, że papieska podróż przyciągnie do Izraela pielgrzymów i turystów. Dziennik przypomina, że na wizytę Jana Pawła II w 2000 r. zjechało do Izraela 47 tys. pielgrzymów. Szacuje się, że podróży Benedykta towarzyszyć będzie od 10 do 15 tys. pielgrzymów. To zaś oznacza o wiele wyższe zyski w gorszym turystycznie okresie tuż przed wakacjami (pielgrzym wydaje w Izraelu średnio 1,5 tys. dolarów).

Izraelczycy wskazują również na długofalowe zyski: przed dziewięcioma laty liczyli, że dzięki wizycie Jana Pawła II uda im się do końca 2000 roku przyciągnąć pół miliona pątników. Tymczasem statystyki przeszły ich najśmielsze oczekiwania: już we wrześniu udało się osiągnąć liczbę 750 tys. pielgrzymów. Obecnie izraelskie ministerstwo turystyki ma nadzieję, że dzięki wizycie Benedykta XVI uda się zwiększyć ruch pielgrzymkowy o 25 proc. Materiały z papieskiej wizyty mają być wykorzystywane w kampaniach promujących przyjazdy do Izraela.

Dzięki podróży Benedykta XVI poprawi się też infrastruktura turystyczna. Izraelskie władze wydały m.in. 3 miliony szekli na prace wokół Wieczernika. We współpracy z franciszkanami dokonano renowacji wokół Ogrodu Getsemani. Amfiteatr w Nazarecie, powiększony na potrzeby 40 tys. uczestników mszy z udziałem Papieża, ma służyć jako scena koncertowa.

„Haaretz” dodaje, że pielgrzymkę Benedykta XVI będzie relacjonować 300 dziennikarzy z całego świata. Dla porównania wizytę prezydenta USA George’a W. Busha obsługiwało 100 reporterów.

Na kolejnej stronie: protesty przed wizytą papieża »

mz, pc, tom (KAI Jerozolima) / maz
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama