Osobistości życia publicznego w Watykanie

Benedykt XVI przyjmie w najbliższych dniach na prywatnych audiencjach prezydentów Białorusi oraz Kolumbii, spotka się także z brytyjskim następcą tronu. Aleksander Łukaszenka będzie gościł w Watykanie 27 kwietnia.

Zaraz po spotkaniu z nim Papież przyjmie księcia Karola z małżonką, którzy następnie będą rozmawiać z watykańskim sekretarzem stanu. Wśród poruszanych tematów mają się znaleźć m.in. kwestie dialogu międzyreligijnego i problemy wynikające ze zmian klimatycznych.

Natomiast 30 kwietnia Papież przyjmie Álvaro Uribe. W czasie styczniowego spotkania z korpusem dyplomatycznym Benedykt XVI wymienił Kolumbię, mówiąc o cierpieniach niewinnej ludności z powodu krwawych konfliktów narodowych. Álvaro Uribe został prezydentem Kolumbii w 2002 r. Cztery lata później jego ponowny wybór był możliwy dzięki przegłosowanej przez parlament zmianie konstytucji. Manewr ten jest aktualnie przedmiotem śledztwa w sprawie podejrzeń o wywieranie niezgodnych z prawem nacisków przy przyjmowaniu tekstu. Obecnie proprezydencka koalicja chce znowu zmienić konstytucję tak, by Uribe mógł stratować w kolejnych wyborach prezydenckich w 2010 r. Przewodniczący episkopatu Kolumbii odradza jednak prezydentowi ponownie ubiegać się o mandat. Wskazuje, że mogłoby to stanowić zagrożenie dla demokracji.

W ostatnim dniu kwietnia Benedykt XVI wysłucha też w Watykanie koncertu symfonicznego ofiarowanego mu przez prezydenta Włoch Giorgio Napolitano z okazji 4. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.

bz/ rv

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg