Biskupi Iranu rozpoczęli wizytę ad limina. Tamtejszy Kościół, którego początki tradycja wiąże z działalnością św. Tomasza Apostoła, jest dziś niewielką mniejszością: na 70 mln mieszkańców tylko 100 tys. jest chrześcijanami - donosi Radio Watykańskie. 80 tys. z nich to wierni Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.
Katolicy należą tam do trzech obrządków: chaldejskiego, ormiańskiego i łacińskiego. W sumie jest ich ok. 6 tys.
„Dziękujemy Bogu, że wiara naszej wspólnoty jest żywa. Mamy młodzież zaangażowaną duszpastersko, trafiają się jeszcze powołania kapłańskie i zakonne” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Ramzi Garmou. Benedykt XVI przyjął go dziś wraz z trzema innymi hierarchami z Iranu. Chaldejski ordynariusz Teheranu wśród wyzwań stojących przed tamtejszym Kościołem wymienił ciągle postępującą emigrację chrześcijan.
„Tylko Bóg wie, jaka będzie przyszłość naszego Kościoła. Ufamy, że ci, co pozostaną, dochowają wierności swemu powołaniu – powiedział abp Garmou. – Zgodnie z konstytucją Islamskiej Republiki Iranu chrześcijanie są oficjalnie uznawani za mniejszość religijną. Mamy więc wolność kultu i formacji wiernych w naszych świątyniach. Wyzwaniem, któremu moim zdaniem musimy stawić czoła, jest pomoc wiernym w przejściu z wiary socjologicznej czy etnicznej, przekazanej przez rodziców, do wiary będącej autentycznym doświadczeniem duchowym, świadectwem życia – a więc przede wszystkim darem Ducha Świętego. To przejście jest niezbędne. Dążymy do niego poprzez spotkania, zebrania, głoszenie słowa. Kolejne wyzwanie to praca na rzecz jedności chrześcijan. Jesteśmy małą wspólnotą podzieloną na kilka mniejszych. Po dziś dzień pozostaje to dla nas zgorszeniem. Należy robić co się tylko da, aby chrześcijanie żyli w jedności, aby ich świadectwo wobec innych było bardziej wiarygodne”.
Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Teheranu znaczenie Kościoła nie polega na tym, że jest widzialny czy wielki, ale na jakości jego wiary i świadectwie jego wiernych.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.