VIII Dzień Papieski: Prawie 7 mln złotych, 2150 stypendiów

6 mln 928 tysięcy złotych zebrano w czasie VIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w całej Polsce 12 października 2008 r. pod hasłem: "Jan Paweł II - Wychowawca Młodych". Dzięki hojności polskiego społeczeństwa Fundacja mogła przyznać 2150 stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi.

W całej Polsce ponad 100 tys. wolontariuszy z różnych środowisk zbierało pieniądze na fundusz stypendialny w zbiórce przykościelnej i publicznej. Zebrano łącznie 6.928.682,77 zł, z czego zbiórka publiczna przyniosła 1.004.694,68 zł , w tym akcja telefoniczna i SMS : 457.170,97 zł.

Po raz czwarty Dzień Papieski obchodzono bez Jana Pawła II i w łączności duchowej z papieżem Benedyktem XVI. W całej Polsce odbyły się: Msze św., podczas których modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, koncerty, konferencje naukowe i panele dyskusyjne, które miały na celu upowszechnianie papieskiego nauczania. Obchody VIII Dnia Papieskiego miały szczególny charakter, ze względu na 30 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Uroczystym Mszom św. Dnia Papieskiego, transmitowanym w mediach, przewodniczyli: w Warszawie Abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski oraz w Krakowie Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.
Z okazji Dnia Papieskiego Konferencja Episkopatu Polski wystosowała do wiernych w Polsce specjalny komunikat, który był odczytywany we wszystkich kościołach 5 października.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowała wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim Międzynarodową Sesję Naukową „Jan Paweł II – Wychowawca młodych”. Głównym prelegentem był J. Em. Kard. Stanisław Ryłko z Watykanu, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Uczestniczyli w niej także: Prymas Polski, Nuncjusz Apostolski, biskupi, Rektor UW, zaproszeni goście, stypendyści Fundacji oraz studenci warszawskich uczelni.

Na Zamku Królewskim 11 października wręczono nagrody Totus w czterech kategoriach. Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” - Siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia ss. Maryi Niepokalanej, w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” – prof. Andrzej Szczeklik, w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” – dr Piotr Dardziński oraz w kategorii „Totus medialny dla upamiętniania Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” - Redakcja Programów Katolickich TVP.

W całym kraju zorganizowano również liczne koncerty, np.: w Bytomiu odbył się koncert „Santo Subito” w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry zespołu Śląsk, a w Filharmonii Częstochowskiej można było wysłuchać koncertu „Dary czasu”. Mieszkańcy Koszalina mogli uczestniczyć w koncercie „Maluchy Ojcu Świętemu” w wykonaniu dziecięcej scholii katedralnej. Natomiast w poznańskiej Farze odbyło się światowe prawykonanie utworu Jana Kantego Pawluśkiewicza „Radość Miłosierdzia”.

Wiele miast w związku z obchodami VIII Dnia Papieskiego podjęło także nowe, ciekawe inicjatywy np.: w Wałbrzychu odbył się Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Pawła II, a w Bydgoszczy w dniach 12-16 października miał miejsce „Maraton Papieski”. Jego uczestnicy przez 96 godzin przeczytali blisko 1,5 tys. stron homilii i przemówień Jana Pawła II. Ponadto w Elblągu odbył się międzyszkolny konkurs na komiks „Jan Paweł II – sportowcem i turystą”, zaś w Gnieźnie miał miejsce plebiscyt na ulubionego nauczyciela pod hasłem „Jan Paweł II Wielkim Nauczycielem”. W Gdańsku pod hasłem „Wychowywanie Młodych przez sport” przeprowadzono rozgrywki Ligi Salezjańskiej. Po raz drugi odbył się w Lublinie Festiwal Kultury Młodzieżowej, podczas którego zaprezentowali się laureaci konkursu na spektakl teatralny „Jan Paweł II - słowem i gestem”, inspirowany nauczaniem Papieża. W Bibliotece Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu otwarto wystawę „Jan Paweł II Wychowawcą Młodych”. Natomiast w Rzeszowie zorganizowano po raz pierwszy Rzemieślnicze obchody Dnia Papieskiego.

Polacy w dniach poprzedzających 12 i 16 października modlili się uczestnicząc w spotkaniach różańcowych, nabożeństwach fatimskich i Mszach św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.
Zwieńczeniem centralnych obchodów była Msza św. odprawiona w Kościele Akademickim Św. Anny w Warszawie z udziałem Metropolity Warszawskiego Księdza Abp. Kazimierza Nycza, rektorów wyższych uczelni i studentów. Po Mszy św. na Krakowskim Przedmieściu odbył się modlitewny Apel Warszawy z Papieżem i galowy koncert VIII Dnia Papieskiego, zatytułowany „Zostań z nami!”. Wzięli w nim udział znakomici polscy artyści. Koncert w programie pierwszym TVP obejrzało 3,5 miliona widzów.
Dzień Papieski obchodzony był także poza granicami naszego kraju, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i wielu innych krajach.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

Reklama

Reklama