60-lecie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka obchodzono uroczyście 10 grudnia w Auli Pawła VI na Watykanie - donosi Radio Watykańskie.
Na program specjalnej sesji złożyły się wystąpienia kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone, kard. Renato Martino stojącego na czele Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” oraz dyrektora generalnego Światowej Organizacji Pracy, Chilijczyka Juana Somavíi. Były one poświęcone znaczeniu deklaracji, ogłoszonej 10 grudnia 1948 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Kolejnym punktem watykańskich obchodów było wręczenie nagród im. kard. François-Xavier Nguyên Van Thuana. Zmarły w 2002 r. hierarcha był przez 13 lat więźniem wietnamskich łagrów. W ostatnich latach życia kierował Papieską Radą „Iustitia et Pax”. Od roku toczy się jego proces beatyfikacyjny.
Tegoroczni laureaci nagrody im. kard. Nguyên Van Thuana to:
- były przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Cornelio Sommaruga;
- o. Pedro Opeka, twórca projektu pomocy bezdomnym (AKAMASOA) z Tananarivo na Madagaskarze;
- kamilianin José Raul Matte, kapłan i lekarz opiekujący się trędowatymi w brazylijskiej Amazonii;
- projekt GULUNAP, czyli wydział medycyny w Gulu w północnej Ugandzie, powstały przy współpracy z uniwersytetem w Neapolu;
- oraz „Villaggio degli Ercolini” – ośrodek resocjalizacji i formacji zawodowej młodzieży, zwłaszcza cygańskiej, realizowany przy poparciu władz miejskich Rzymu.
Drugą część środowej uroczystości w Auli Pawła VI stanowił koncert w obecności Ojca Świętego. W programie znalazły się utwory Felixa Mendelssohna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Amilcare Ponchiellego i Manuela de Falli w wykonaniu Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu nad Odrą pod dyrekcją Hiszpanki Inmy Shary.
Po koncercie głos zabrał Benedykt XVI, który przypomniał, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka również dziś stanowi podstawowy punkt odniesienia dla międzykulturowego dialogu na temat wolności i praw człowieka.
„Godność każdego człowieka jest rzeczywiście chroniona tylko wtedy, gdy uznawane są, chronione i umacniane wszystkie jego prawa – powiedział Papież. Zwrócił uwagę na fakt, iż Kościół zawsze powtarzał, że podstawowe prawa – bez względu na to, w jaki sposób są formułowane i jakie znaczenie odgrywają w poszczególnych kulturach – mają charakter powszechny, ponieważ wynikają z samej natury człowieka. Prawo naturalne, zapisane przez Boga w ludzkim sumieniu, stanowi „wspólny mianownik” wszystkich ludzi i narodów; jest ono powszechnym przewodnikiem, który wszyscy mogą poznać i w oparciu o który wszyscy mogą się porozumieć. „Prawa człowieka mają zatem swoje ostateczne oparcie w Bogu Stwórcy, który każdego człowieka obdarzył rozumem i wolnością. Jeśli abstrahuje się od tego solidnego fundamentu etycznego, prawa człowieka stają się kruche, ponieważ brak im mocnego punktu oparcia” – dodał Ojciec Święty.
Papież zaznaczył, że obchodzona rocznica jest stosowną okazją do refleksji nad tym, w jakiej mierze Deklaracja Praw Człowieka jest rzeczywiście respektowana w systemach prawnych poszczególnych państw oraz w sumieniu jednostek i społeczeństw. Choć w tym względzie wiele już zostało uczynione, setki milionów naszych braci i sióstr wciąż nie mogą się cieszyć pełnią praw do życia, wolności i bezpieczeństwa – podkreślił Benedykt XVI.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.