L'Osservatore Romano ujawnia sekrety Poczty Watykańskiej

Ksiądz Attilio Riva, orionista, dyrektor Poczty Watykańskiej, ujawnia m. in. co zastępuje dziś starą pocztę pneumatyczną w Watykanie.

Benedykt XVI i sekretariat stanu Stolicy Apostolskiej otrzymują setki tysięcy listów rocznie. Mówi o tym w dzisiejszym wydaniu „L'Osservatore Romano” ksiądz Attilio Riva, orionista, dyrektor Poczty Watykańskiej. Podkreśla on z dumą, że w Państwie Watykańskim poczta roznoszona jest dwa razy dziennie, rano i po południu.

Na terenie Watykanu oraz budynków eksterytorialnych w Rzymie jest 46 skrzynek pocztowych i działają cztery urzędy. Korzystać z ich usług mogą wszyscy, tylko listy polecone i ubezpieczone mogą wysyłać osoby zameldowane w Watykanie. Przesyłki adresowane do odbiorców na terenie Włoch trafiają najpierw do ośrodków poczty włoskiej w Rzymie i Mediolanie, skąd są rozsyłane do adresatów.

Listy lotnicze odwożone są wprost na lotnisko Fiumicino i podróżują samolotami linii lotniczych, z którymi istnieje specjalna umowa o przewozie korespondencji. Ks. Riva ujawnia, że stara poczta pneumatyczna, która pozwalała dotrzeć nawet do budynków eksterytorialnych, używana jest dziś coraz rzadziej. Zastępuje ją e-mail. Można powiedzieć, że dziś funkcjonuje jedynie połączenie z sekretariatem stanu.

W urzędach poczty watykańskiej nieczęsto widzi się kolejki, wyjątkiem są święta: Boże Narodzenie i Wielkanoc.

«« | « | 1 | » | »»