Księgarnia im. Benedykta XVI koło Watykanu

Wydawnictwo watykańskie (Watykańska Księgarnia Wydawnicza) ma odtąd w Rzymie trzeci punkt sprzedaży swych publikacji. est to poświęcona 18 listopada przez kard. Tarcisio Bertone międzynarodowa księgarnia im. Benedykta XVI. - donosi Radio Watykańskie.

Mieści się ona przy placu Piusa XII, położonym między placem św. Piotra a via della Conciliazione. Watykański sekretarz stanu zwrócił uwagę na tę bliskość z bazyliką Księcia Apostołów i z placem, na którym odbywają się papieskie liturgie, audiencje środowe czy spotkania na modlitwę maryjną. Na inaugurację księgarni wybrano dzień, w którym Kościół wspomina rocznicę poświęcenia rzymskich bazylik św. Piotra na Watykanie i św. Pawła za Murami.

Watykańska Księgarnia Wydawnicza jako instytucja odrębna od drukarni istniejącej w Watykanie już od XVI wieku, powstała w 1926 r. Od początku jej książki można było nabywać w punkcie sprzedaży znajdującym się wewnątrz murów watykańskich. By ułatwić pielgrzymom i turystom dostęp do publikacji tego wydawnictwa, Jan Paweł II w 1984 r. otworzył międzynarodową księgarnię przy samym placu św. Piotra, w lewo od bazyliki. Przed prawie czterema laty została ona przebudowana i otrzymała wówczas imię Jana Pawła II.

3 czerwca 2008 r. drugą księgarnię watykańskiego wydawnictwa otwarto w pobliżu bardzo uczęszczanego przez turystów Placu Hiszpańskiego, w zabytkowym gmachu Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przy via di Propaganda 4. W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą śmierci Pawła VI nadano jej imię tego papieża. Do tych dwóch watykańskich księgarni dołączyła dziś trzecia – imienia Benedykta XVI.

«« | « | 1 | » | »»