Watykan: Delegacja muzułmańskich intelektualistów przybywa do Benedykta XVI

Grono intelektualistów islamskich rozpocznie 4 listopada wizytę w Stolicy Apostolskiej. Zostanie przyjęta m. in. przez Benedykta XVI. Na rozmowy przybywa delegacja 138 muzułmanów, którzy w październiku 2007 r. wystosowali historyczny list do papieża apelując o zacieśnienie współpracy na rzecz pokoju na świecie.

Na czele muzułmańskiej delegacji stać będzie jordański książę Ghazi bin Muhammad bin Talal, główny sygnatariusz listu.

Będzie to już druga wizyta tej delegacji w Watykanie. Poprzednim razem była ona za Spiżową Bramą w lutym w ramach przygotowań do obecnej rundy spotkań.

4 i 5 listopada muzułmańscy intelektualiści przeprowadzą serię rozmów w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego. W czwartek 6 listopada mają zostać przyjęci na audiencji przez Benedykta XVI.

30 października 2007 roku 138 teologów muzułmańskich wystosowało list, zatytułowany "Słowo wspólne między nami i wami". Wezwali oni papieża oraz innych przywódców przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich do podjęcia wspólnych działań na rzecz pokoju i zrozumienia między religiami. Argumentowali, że "stawką jest być może przetrwanie całego świata".

W imieniu Benedykta XVI na list odpowiedział watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Wyraziwszy uznanie dla tej inicjatywy przekazał zaproszenie do Watykanu dla delegacji sygnatariuszy przesłania.

Kardynał Bertone podkreślił: "Bez lekceważenia czy umniejszania różnic między nami jako chrześcijan i muzułmanów możemy i powinniśmy patrzeć na to, co nas łączy, mianowicie - wiarę w jednego Boga, opatrznościowego Stwórcę i powszechnego Sędziego".

Przypomniał następnie słowa Benedykta XVI, który na początku swego pontyfikatu powiedział: "Jestem głęboko przekonany, że nie ulegając negatywnym naciskom środowiska, musimy potwierdzać wartość wzajemnego szacunku, solidarności i pokoju".

«« | « | 1 | » | »»