Jasna Góra: obchody 30. rocznicy wyboru Jana Pawła II

W odświętnej atmosferze, udekorowana portretami Jana Pawła II, kwiatami i flagami, Jasna Góra czci pamięć Pierwszego Pielgrzyma.

Wielka modlitwa dziękczynno-błagalna, konferencja, występy artystyczne, wspólny posiłek i śpiew dla papieża, a także pokaz sztucznych ogni składają się na program jasnogórskich obchodów 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Modlitwa dziękczynna za pontyfikat papieża z Polski i błagalna o rychłe wyniesie go na ołtarze trwa w Sanktuarium od wczesnych godzin rannych i zanoszona była podczas każdej Mszy św. celebrowanej dziś w częstochowskim klasztorze. Najliczniejszą grupę stanowili młodzi archidiecezji warszawskiej, którzy w drugiej grupie odbywali swą przedmaturalną pielgrzymkę. Spotkaniu towarzyszy hasło "Jan Paweł II - wychowawca młodych".

Plan spotkania:
12.30 - pantomima „Obrona Jasnej Góry” przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. A. Kordeckiego w Częstochowie.

15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej

16.00 - uroczysta Procesja Różańcowa na placu jasnogórskim

17.00 - konferencja w Sali Papieskiej z wypowiedziami Paulinów o Janie Pawle II

18.00 - występy chórów jasnogórskich i młodzieży z Duszpasterstwa „Hale”.

W godzinie wyboru kard. Karola Wojtyły o 18.44 - odśpiewanie „Barki”, ulubionej piosenki oazowej Jana Pawła II.

Msza św. dziękczynno-błagalna pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka - o godz. 19.00. Po Eucharystii - się Apel Jasnogórski i przypomnienie papieskich rozważań.

Zakończenie uroczystego świętowania 30. rocznicy wyboru Polaka na papieża vivatem na część Stolicy Apostolskiej i pokazem sztucznych ogni.

Od 15.00 na jasnogórskim placu była możliwość otrzymania gorącego posiłku z jasnogórskiej i strażackiej kuchni. Można było nabyć kremówki z Wadowic, książki i różne gadżety.

4 czerwca 1979 r. Jan Paweł II jako pierwszy w historii Kościoła papież przybył na Jasną Górę. Nazywany Pierwszym Pielgrzymem Jasnogórskim przybywał tutaj już od dziecka. Miłość do Królowej Polski wyniósł z domu. Dlatego tak chętnie do Niej pielgrzymował najpierw jako chłopiec, później jako student (dwukrotnie przybył w czasie okupacji), a gdy wybrał drogę kapłańską jako alumn i kapłan. Jako duszpasterz młodzieży akademickiej prowadził do Częstochowy studentów, jako biskup i kardynał przybywał wraz z kapłanami i wiernymi archidiecezji krakowskiej. Jako papież nawiedził Sanktuarium Jasnogórskie aż sześciokrotnie podczas swych pielgrzymek do Ojczyzny: w 1979, 1983, 1987, 1991, 1997 i 1999. "Nie mogło zabraknąć na szlaku mego pielgrzymowania Jasnej Góry" - powiedział tu 7 czerwca 1999 r.

1 kwietnia 2005 r., na dzień przed swoim odejściem do Domu Ojca, Jan Paweł II ofiarował i osobiście poświęcił złote korony, którymi ozdobiono Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

KAI (it // ro)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama