Udaję się do was jako orędownik pokoju i braterstwa - powiedział Benedykt XVI do pątników z Francji, uczestniczących w audiencji ogólnej 10 września w Watykanie.
W krótkim przemówieniu do „umiłowanego narodu francuskiego”, wygłoszonym po katechezie, papież przypomniał, że za kilka dni uda się z pierwszą wizytą duszpasterską do Francji „jako Następca Piotra” i przekazał „najserdeczniejsze pozdrowienia narodowi francuskiemu i wszystkim mieszkańcom tego kraju”. Wezwał również do modlitw w intencji tej podróży.
„Udaję się do was jako orędownik pokoju i braterstwa. Kraj wasz nie jest mi nieznany. Przy wielu okazjach odczuwałem radość odwiedzania go i doceniania jego wielkodusznej tradycji gościnności i tolerancji, jak również jego mocnej wiary chrześcijańskiej oraz jego kultury ludzkiej i duchowej” – mówił dalej Ojciec Święty.
Zaznaczył, że okazją do odbycia tej podróży duszpasterskiej są obchody 150. rocznicy objawień Maryi Panny w Lourdes. Po odwiedzeniu Paryża „z wielką radością przyłączę się do wielkiej rzeszy pielgrzymów, którzy przybędą, aby przemierzać kolejne etapy drogi Jubileuszu, śladami św. Bernadety, do Groty Massabielskiej” – mówił dalej Benedykt XVI.
Zapowiedział, że będzie się intensywnie modlił u stóp Maryi za cały Kościół, a zwłaszcza za chorych, opuszczonych, ale także za pokój na świecie. „Niech Maryja będzie dla was wszystkich, szczególnie dla młodych, Matką zawsze gotową do wsłuchiwania się w potrzeby swoich dzieci, światłem nadziei, które rozświetla i kieruje waszą drogą!” – życzył papież. Wezwał „drogich przyjaciół z Francji”, aby złączyli się z nim w modlitwie o obfite owoce tej podróży.
„W szczęśliwym oczekiwaniu na najbliższe przebywanie między wami przywołuję na was wszystkich, na wasze rodziny i wasze wspólnoty macierzyńskiej opieki Maryi Panny, Naszej Pani z Lourdes. Niech Bóg was błogosławi!” – zakończył swe pozdrowienia w języku francuskim Benedykt XVI.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.