Sprawy uchodźców, zamachy bombowe i sytuacja miejscowych chrześcijan były głównymi tematami rozmowy Benedykta XVI z premierem Iraku Nourim Kamelem Al- Malikim, którego papież przyjął 25 lipca w Castel Gandolfo.
Szef irackiego rządu spotkał się wcześniej z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji watykańskiej arcybiskupem Dominique Mambertim.
Po spotkaniu Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydało komunikat, w którym poinformowano, iż „rozmowy, które przebiegły w serdecznej atmosferze, pozwoliły na ocenę niektórych podstawowych aspektów sytuacji w Iraku". Rozmawiano o sytuacji w regionie a także, o irackich uchodźcach, którzy - jak zaznaczono - "potrzebują opieki w perspektywie spodziewanego powrotu" do domu.
W czasie spotkania kolejny już raz potępiono przemoc, do której codziennie dochodzi na terenie Iraku. Wspomniano w tym kontekście o wspólnotach chrześcijańskich, które odczuwają potrzebę większego bezpieczeństwa. W komunikacie podkreślono, że szczególne miejsce w irackiej drodze do pokoju i rozwoju powinien mieć dialog - etniczny i religijny.
Premier Iraku zaprosił Ojca Świętego do odwiedzenia tego kraju.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.