Australijska prasa: Papież rozpali ogień wiary

Papież przyjeżdża, aby rozpalić ogień wiary - sugeruje dziennik "The Australian" opisując pierwszy dzień wizyty Benedykta XVI w Australii. Gazeta zauważa, że jego misją podczas ŚDM będzie przyniesienie narodowi nadziei.

Dziennik ten dodaje, że papieska wizyta da Kościołowi okazję do "szukania dusz" w czasach "ruchomych piasków", gdy stanowisko Kościoła w kwestiach seksualnych sprawia, że "młodzi ludzie odwracają się od religii".

Z kolei "The Sydney Morning Herald" zaznacza, że papież przyjechał do Australii, aby odmłodzić wiarę w tym kraju i przeprosić za nadużycia seksualne, jakich dopuścili się tutejsi księża. Zwraca uwagę, że dla większości Australijczyków Benedykt XVI jest w dużej mierze tajemnicą. Zdaniem papieskiego biografa Paula Collinsa, widzą oni w nim "europejskiego dżentelmena w dawnym stylu, europejskiego intelektualistę". Tymczasem podczas ŚDM w Kolonii i podroży do USA pokazał on, że potrafi komunikować się z wielkimi tłumami, "choć nie jest to jego naturalny styl". Rozumie także pluralistyczną demokrację, czego brakowało jego poprzednikom.

"Papież kocha Sydney" - tak tytułuje swoją relację z przybycia Benedykta XVI do Australii "The Daily Telegraph". Podkreśla, że setki Australijczyków stawiło czoło zimowemu chłodowi, aby powitać Ojca Świętego na lotnisku w bazie wojskowej Richmond. "81-Letni papież przywiózł ze sobą falę optymizmu" - komentuje gazeta. Opisuje środki bezpieczeństwa, jakie przedsięwzięto, by zapewnić spokojny odpoczynek Benedyktowi XVI w ośrodku Opus Dei w Kenthurst. Ujawnia, że ponieważ papież lubi koty, do jego rezydencji sprowadzono 11-miesieczna kotkę Belly, aby czul się jak w domu. Ma ona towarzyszyć Ojcu Świętemu także wtedy, gdy będzie grał na fortepianie.

Dziennik cytuje także wypowiedzi młodych pielgrzymów z całego świata. - Zawsze miąłem wokół siebie wielu przyjaciół, ale czułem się samotny. W tej samotności tylko Jezus Chrystus powiedział mi, że mnie kocha - zwierza się 19-letni Hiszpan Victor Rodriguez.

16-letnia Christiane Morecock z USA wyznaje, że chciała przyjechać na ŚDM, aby doświadczyć innych kultur i zobaczyć, jak w nich świętuje się Boga. - Jestem bardzo podekscytowany obecnością w Sydney, gdzie zobaczę papieża Benedykta. Jesteśmy bardzo dumni, bo on pochodzi z Niemiec - mówi 19-letnia mieszkanka Kolonii, Sarah Wimmer.

Gazety komentują także obecność Benedykta XVI w Australii w formie żartów rysunkowych.

«« | « | 1 | » | »»