Kościół katolicki w Australii obchodził 6 lipca „niedzielę Aborygenów".
Uroczystości nawiązywały do ogłoszonych w lutym br. przez rząd Australii przeprosin za niesprawiedliwości wyrządzone tubylczej ludności od chwili, gdy Australia stała się członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Przewodnicząca Narodowej Rady Katolickiej Aborygenów i Mieszkańców Wysp Cieśniny Torres (NATSICC), Elsie Heiss podkreśliła, że jest to historyczny rok dla Aborygenów. „Mam nadzieję i modlę się o to, aby lutowe przeprosiny rządu i zbliżające się Światowe Dni Młodzieży przyspieszyły drogę pojednania w kraju” - oświadczyła Heiss.
Bp Brian Heenan z Rockhampton przypomniał, że za słowami przeprosin powinny pójść konkretne czyny. „Jako Kościół możemy ten fakt świętować, ale jednocześnie musimy zagwarantować, że nasi bracia i siostry Aborygeni będą mogli się dobrze czuć w naszych wspólnotach, w naszych kościołach i diecezjach” -powiedział przewodniczący komisji ds. duszpasterstwa Aborygenów przy konferencji episkopatu Australii.
Ludność tubylcza oczekuje od Benedykta XVI, że podczas wizyty w Australii potwierdzi wypowiedź swego poprzednika Jana Pawła II „o znaczeniu praw Aborygenów jako ludności tubylczej tego kraju” - powiedział obrońca praw człowieka, jezuita o. Frank Brennan.
Podczas wizyty w Australii w 1986 r. Jan Paweł II wezwał do pojednania między Aborygenami i resztą mieszkańców Australii. Apelował ponadto do Kościoła o większy szacunek dla kultury Aborygenów.
Australijska ludność tubylcza będzie odgrywała ważną rolę podczas ŚDM w dniach 15-20 lipca. Przewidziano m.in., że w gronie osób witających przybywającego do Australii Benedykta XVI będą czterej młodzi Aborygeni.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.