Szczegóły wizyty papieża we Francji

W dniach 12-15 września Benedykt XVI będzie przebywał we Francji, odwiedzając Paryż i Lourdes, gdzie weźmie udział w obchodach 150. rocznicy objawień maryjnych.

Poinformowało o tym 4 lipca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, zamieszczając jednocześnie szczegółowy program tej dziesiątej już zagranicznej podróży papieża.

Ojciec Święty odleci do Paryża w piątek 12 września o godz. 9 rano. Po przybyciu do stolicy i powitaniu na lotnisku Orly ok. 11.15, o 12.30 złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Republiki w Pałacu Elizejskim, a następnie spotka się z innymi przedstawicielami władz. O godz. 17 rozpocznie się w paryskiej nuncjaturze apostolskiej, która będzie siedzibą papieża podczas jego pobytu w Paryżu, krótkie spotkanie z gminą żydowską, po czym, w Kolegium Bernardynów, spotka się ze światem kultury, do którego wygłosi przemówienie. O 19.15 rozpoczną się w katedrze Notre Dame nieszpory z udziałem duchowieństwa, osób konsekrowanych i seminarzystów z kazaniem Ojca Świętego. Dzień ten zakończy ok. godz. 20.30 spotkanie z francuską młodzieżą przed katedrą.

W sobotę 13 września rano papież odwiedzi Institut de France, a o 10 na Esplanade des Invalides odprawi Mszę św., podczas której wygłosi homilię. O 12.30 rozpocznie się obiad z biskupami francuskimi w siedzibie nuncjatury. O 16.30 Benedykt XVI odleci do Lourdes, gdzie spodziewany jest o 17.45. O 18.30 odwiedzi kościół Najświętszego Serca, a następnie Cachot (Więzienie). O 19.15 papież przybędzie do Groty Massabielskiej, gdzie będzie się modlił, spotka się z chorymi a na zakończenie, o 21.30 weźmie udział w procesji maryjnej z pochodniami.

W niedzielę 14 września o godz. 10 na błoniach w Lourdes rozpocznie się pod przewodnictwem Benedykta XVI jubileuszowa Msza św. z okazji 150. rocznicy objawień, z jego kazaniem, a na jej zakończenie papież odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. Po obiedzie i spotkaniu z biskupami weźmie on udział o 18.30 w procesji eucharystycznej.

W poniedziałek 15 września Benedykt XVI odwiedzi rano oratorium w miejscowym szpitalu, o 9.30 rozpocznie się Msza św. dla chorych pod jego przewodnictwem, po której odleci śmigłowcem z miejscowego stadionu na lotnisko w Tarbes, skąd o godz. 13.00 wyruszy w drogę powrotną do Rzymu. Przylot na lotnisko Ciampino przewidziano na 15.15.

Program, przedstawiony przez Biuro Prasowe, nie podaje, czy papież po przylocie do Włoch uda się do Watykanu czy do Castel Gandolfo.

Wrześniowa podróż Benedykta XVI do Francji będzie jego dziesiątym wyjazdem poza Watykan i Włochy od początku pontyfikatu a trzecim w tym roku. Papież odwiedził dotychczas siedem państw, a jeśli uwzględnić Australię, do której uda się za tydzień, to Francja będzie dziewiątym krajem, który gościł obecnego Biskupa Rzymu. Warto przypomnieć, że Jan Paweł II odwiedził ten kraj 7-krotnie – od r. 1980 do 2004, przy czym swą ostatnią podróż odbył tam właśnie do Lourdes w dniach 14-15 sierpnia 2004. Była to również w ogóle jego ostatnia pielgrzymka apostolska.

«« | « | 1 | » | »»