Szczegółowy program Światowego Dnia Młodzieży opublikowano w Sydney. Spotkanie młodych katolików z całego świata z Benedyktem XVI odbędzie się w tym największym mieście Australii w dniach 15-20 lipca.
Obchody XXIII ŚDM rozpocznie 15 lipca Msza św. odprawiana o godz. 16.30 czasu lokalnego (6.30 rano w Polsce) przez metropolitę Sydney kard. George’a Pella na nabrzeżu Barangaroo.
Od 15 do 18 lipca w godz. 14.00 – 22.00 w licznych punktach centrum miasta (tzw. Central Business District) odbywać się będzie Festiwal Młodych, obejmujący imprezy kulturalne. Jednocześnie w dniach 16-18 lipca uczestnicy ŚDM uczestniczyć będą w katechezach, wygłaszanych w ponad 250 miejscach aglomeracji Sydney.
17 lipca do młodzieży dołączy Benedykt XVI, który w Australii przebywać będzie już od 13 lipca. O godz. 14.45 przypłynie on statkiem z zatoki Sydney do nabrzeża Barangaroo, gdzie powita go młodzież.
Z kolei 18 lipca przez trzy godziny trwać będzie na ulicach Sydney nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpocznie się ona przy katedrze pw. Matki Bożej, przejdzie przez Barangaroo, dzielnicę portową Darling Harbour i plac przed słynnym gmachem Opery, a zakończy w Domain – na olbrzymich terenach zielonych, znajdujących się za katedrą.
Następnego dnia, 19 lipca, o 5.30 rano przy moście Zatokowym (Harbour Bridge) rozpocznie się wielokilometrowa pielgrzymka uczestników ŚDM przez Sydney. Zakończy się ona na terenie nazwanym Southern Cross Precinct, który obejmuje Park Stulecia (Centennial Park) i pobliski hipodrom (Royal Randwick Racecourse) w dzielnicy Randwick. Tam o godz. 19.00 rozpocznie się dwugodzinne czuwanie modlitewne z udziałem Benedykta XVI.
Również tam, nazajutrz o godz. 10.00 rano papież odprawi Mszę św. kończącą ŚDM. Wcześniej przez godzinę objeżdżać będzie w papamobile sektory zajmowane prze młodzież. Na zakończenie liturgii, w rozważaniu przed południową modlitwą „Anioł Pański”, Ojciec Święty ogłosi nazwę miasta, w którym odbędą się za trzy lata obchody ŚDM.
Od 12.30 do 15.00 trwać będą jeszcze ostatnie imprezy Festiwalu Młodych.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.