Benedykt XVI do Papieskiej Rady ds. Rodziny: Dziadkowie mogą pomóc przełamać kryzys wartości

„Dziadkowie są skarbem, którego nie możemy pozbawiać młodych pokoleń - zwłaszcza, kiedy dają oni świadectwo wiary". Przypomniał o tym Ojciec Święty, spotykając się z uczestnikami 18. sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Nawiązał do jej tematu, którym było świadectwo i obecność dziadków w rodzinie. Zaznaczył, że Kościół zawsze poświęcał dziadkom szczególną uwagę. Uznaje, że stanowią oni ogromne bogactwo w aspekcie ludzkim i społecznym, a także religijnym i duchowym. W przeszłości pełnili w rodzinie ważną rolę, dając żywe świadectwo. Dziś często odsuwani są na margines, odczuwani jako ciężar. Również im zagraża „kultura śmierci”, posuwająca się aż do eutanazji.

Na starość z jej problemami zawsze należy patrzeć w świetle prawdy o człowieku, rodzinie i wspólnocie – podkreślił Papież. – Trzeba stanowczo przeciwdziałać dehumanizacji społeczeństwa. Parafie i diecezje starają się wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom ludzi w podeszłym wieku. Benedykt XVI wskazał na konieczność obrony przed mentalnością indywidualistyczną, która stanowi zagrożenie nie tylko dla osób starszych, ale dla wszystkich. Skoro dziadkowie są cennym zasobem, należy to lepiej dowartościować.

„Niech dziadkowie znowu będą żywo obecni w rodzinie, Kościele i społeczeństwie – mówił Ojciec Święty. - Gdy chodzi o rodzinę, niech nadal dają świadectwo jedności oraz wartościom, których podstawa to wierność i jedyna miłość rodząca wiarę i radość życia. Tak zwane nowe modele rodziny i szerzący się relatywizm osłabiły te podstawowe wartości komórki rodzinnej. Bolączki naszego społeczeństwa – jak słusznie zauważyliście podczas obrad – pilnie potrzebują środków zaradczych. Czy wobec kryzysu rodziny nie można by wyjść właśnie od obecności i świadectwa tych, których – jako dziadków – cechuje większa trwałość wartości i zamierzeń? Nie da się bowiem planować przyszłości, nie odwołując się do przeszłości bogatej w znamienne doświadczenie oraz duchowe i moralne punkty odniesienia”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama