Główna część audiencji odbyła się w Auli Pawła VI. Wcześniej Papież spotkał się z pielgrzymami w bazylice watykańskiej. Tym razem świątynię wypełniła młodzież zgromadzona w Rzymie na Międzynarodowym Kongresie UNIV.
W ramach tego wydarzenia, organizowanego od lat 60. XX w. w Wielkim Tygodniu, studenci z kilkudziesięciu krajów przyjeżdżają do Rzymu, aby przeżyć Wielki Tydzień razem z Ojcem Świętym.
Tym razem w kongresie uczestniczy ponad 2 tys. młodych związanych z Opus Dei. Oprócz wspólnej modlitwy i uczestnictwa w papieskich celebracjach Triduum Paschalnego, poznają oni Rzym, a także biorą udział w spotkaniu naukowym. Na tegoroczny kongres, który miał miejsce 18 marca na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, złożyły się wykłady, szkolenia, konferencje, dyskusje panelowe i prezentacje.
Inicjatorem Międzynarodowego Kongresu UNIV był św. Josemaría Escrivá de Balaguer, założyciel Opus Dei. Duchowość, której nauczał, to droga do świętości dla osób świeckich. Jak podkreślił jeden ze studentów uczestniczących w tegorocznym kongresie, można żyć tak, jak każdy, a jednocześnie dążyć do świętości, do realizacji pełni życia chrześcijańskiego w swojej codzienności.
Papież zachęcił uczestników Międzynarodowego Kongresu UNIV do bycia zaczynem nadziei w świecie, który gorąco pragnie spotkać Jezusa, niekiedy nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Benedykt XVI wezwał młodych, aby, w celu polepszenia świata, przede wszystkim podejmowali wysiłek osobistej przemiany poprzez intensywne życie sakramentalne, zwłaszcza przystępowanie do sakramentu pokuty i wierne uczestnictwo w Eucharystii. Bycie przyjaciółmi Chrystusa i świadczenie o Nim wymaga wysiłku, by iść pod prąd. Nie bójcie się, w razie konieczności, być nonkonformistami w waszych środowiskach – zachęcił młodzież Benedykt XVI.
Środowa audiencja zbiegła się z imieninami Papieża. W kilku językach złożono mu życzenia. Tradycyjnie imieniny Ojca Świętego są w Watykanie dniem wolnym od pracy.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.