Dialog katolicko-prawosławny należał do głównych tematów spotkania Benedykta XVI z nowym ambasadorem Grecji przy Stolicy Apostolskiej. Miltiadis Hiskakis złożył 15 marca listy uwierzytelniające.
Papież odnotował żywe ostatnio kontakty z Grecją, zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak ekumenicznej. Przypomniał pielgrzymkę swego poprzednika do tego kraju w 2001 r. oraz wizyty, jakie złożyli w 2006 r. w Watykanie prezydent Grecji i arcybiskup Christodoulos. Podkreślił wybitne zasługi niedawno zmarłego hierarchy dla zbliżenia chrześcijan Wschodu i Zachodu, przekazując pozdrowienia jego następcy Hieronimowi.
Zwrócił uwagę na stałą aktualność nauczania św. Pawła w związku z dwutysiącleciem jego urodzin. Doprowadził on do wzajemnego ubogacenia kultury greckiej i chrześcijaństwa. Ojciec Święty wyraził nadzieję, że obchody Roku Pawłowego pobudzą do refleksji nad historią Europy i pozwolą jej mieszkańcom odkryć na nowo wartości odziedziczone z hellenistycznej kultury i z Ewangelii.
Nawiązując do sytuacji niewielkiej wspólnoty katolickiej w Grecji, Benedykt XVI podziękował nowemu ambasadorowi za zapewnienie o woli rządu, by rozwiązać dotyczące jej problemy administracyjne. Podkreślił szczególne znaczenie kwestii jej statusu prawnego.
Miltiadis Hiskakis ma 58 lat. W ciągu 30 lat służby w greckiej dyplomacji był m.in. ambasadorem w Tajlandii.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.