Benedykt XVI o augustyńskiej drodze nawrócenia

Choć wiarę wyssał z mlekiem matki - odszedł od chrześcijaństwa. Do chrztu doprowadziło go jednak nieustanne poszukiwanie prawdy. Później odkrył potrzebę służenia innym. Z biegiem lat doszedł do codziennej prośby o przebaczenie w przekonaniu, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, których oczyszcza tylko Bóg.

Katechezę o trzech etapach nawrócenia św. Augustyna Benedykt XVI wygłosił podczas audiencji ogólnej. Zwrócił uwagę, że jeden z największych konwertytów chrześcijaństwa nie nawrócił się od razu. Proces wewnętrznej przemiany św. Augustyna może być modelem dla wszystkich.

Poniżej publikujemy za Radiem Watykańskim skrót katechezy:

„W roku 387 w Mediolanie przyjął Chrzest z rąk św. Ambrożego. Powrócił potem do Afryki, gdzie założył niewielki klasztor, w którym wraz z przyjaciółmi oddawał się kontemplacji i studium. Wkrótce jednak został wyświęcony na kapłana i podjął pracę duszpasterską. Sam określa ten moment jako drugie nawrócenie. Przestał bowiem koncentrować uwagę na sobie samym, a skierował ją na potrzeby duchowe i materialne tych, którym przyszło mu służyć. Jego nawrócenie dokonywało się każdego dnia. Nieustannie prosił Boga o przebaczenie, pokornie uznając, że tylko Chrystus mógł do końca wypełnić wolę Ojca, zaś wszyscy członkowie Jego ciała, tzn. Kościoła, powinni wciąż modlić się «odpuść nam nasze winy», oczyszczając pragnienia i nadzieje, aby w pełni przyjąć miłość Boga”.

Papież najpierw spotkał się z pielgrzymami indywidualnymi w Bazylice św. Piotra. Zachęcił ich, aby w Wielkim Poście szczególnie starali się świadczyć o miłości Chrystusa. Zasadniczą katechezę wygłosił następnie w Auli Pawła VI. Przybyły tam grupy zorganizowane, w tym kilkudziesięciu biskupów – przyjaciół ruchu Focolari, uczestniczących w sympozjum o przemieniającej mocy Ewangelii w sytuacjach kryzysowych.

Benedykt XVI wyznał, że osobiście czuje się związany ze św. Augustynem w związku z rolą, jaką odegrał on w jego życiu teologa, pasterza, i kapłana. Obie dotychczasowe encykliki inspirowane były myślą wielkiego konwertyty. Dlatego encyklikę Deus caritas est Papież symbolicznie przekazał Kościołowi przy grobie św. Augustyna, podczas swej wizyty w Pawii.

Po polsku papież powiedział: „Witam Polaków obecnych na tej audiencji. Pozdrawiam szczególnie głuchoniewidomych z Warszawy. Niech okres Wielkiego Postu będzie dla wszystkich czasem dobrego przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Serdecznie wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Oto polski tekst tej katechezy:

Drodzy bracia i siostry,
dzisiejszym spotkaniem chciałbym zakończyć prezentację postaci św. Augustyna. Po omówieniu jego życia, jego dzieł i niektórych aspektów jego myśli, chcę dziś powrócić do jego życia wewnętrznego, które sprawiło, że jest on jednym z największych konwertytów w historii chrześcijaństwa. Tym jego przeżyciom poświęciłem zwłaszcza swoją refleksję podczas pielgrzymki, którą odbyłem w ubiegłym roku do Pawii, by uczcić doczesne szczątki tego Ojca Kościoła. Pragnąłem w ten sposób wyrazić cześć całego Kościoła katolickiego, ale także ukazać w sposób widzialny me osobiste oddanie i uznanie tej postaci, z którą czuję się bardzo związany ze względu na rolę, jaką odegrała w moim życiu teologa, kapłana i pasterza.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg