Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?
LUTY
Kraj. W Środę Popielcową (21 lutego), obchodzono "dzień pokuty i modlitwy całego duchowieństwa polskiego", ustanowiony na nadzwyczajnym, styczniowym spotkaniu biskupów. Podczas liturgii w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki modlił się: "Przepraszamy Cię, Panie, że w chwilach próby, jakiej poddawani byliśmy przez dziesiątki powojennych lat, nie wszystkim starczyło męstwa i wierności, że jedni ulegali zastraszeniu, a inni dali się skusić korzyściom materialnym". Podczas Mszy św. na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że "Kościół w Polsce i społeczeństwo w naszym kraju potrzebuje pilnie przebaczenia i pojednania".
Warszawa. Znany misjonarz o. Marian Żelazek został uznany przez polski senat za "godny naśladowania wzór Polaka przełamującego bariery między ludźmi". Uchwałę podjęto 22 lutego. O. Żelazek, przez ponad 50 lat pracujący wśród trędowatych w Indiach, kilkakrotny kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla,. Zmarł 30 kwietnia 2006 r. w wieku 88 lat.
Kraków. Zaprezentowano książkę ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec bezpieki" (28 lutego). Autor podkreślał, że nie jest to publikacja o agentach w sutannach ale o tym, co działo się z Kościołem w czasach komunizmu. Zdaniem księdza Kościół ma kłopot z badaniem i ujawnianiem prawdy o przeszłości. Głównym powodem jest fakt, że nie dokonano rozliczenia sprawców inwigilacji Kościoła; drugim jest lekceważenie akt IPN trzecim zaś i najtrudniejszym jest to, że niektórzy TW zrobili karierę w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski ujawnił, że w poprzednim miesiącu poinformował przewodniczącego Episkopatu o sześciu biskupach zarejestrowanych w aktach SB jako TW.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.