Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?
STYCZEŃ
Warszawa. Arcybiskup Stanisław Wielgus, po oskarżeniach o współpracę z SB, zrezygnował z urzędu arcybiskupa warszawskiego. Miało to miejsce 7 stycznia podczas sprawowanej w katedrze warszawskiej Mszy św., która miała uświetnić ingres nowego metropolity. Oświadczenie hierarchy wywołało głośne protesty części gromadzonych; wśród tych, którzy decyzje o rezygnacji przyjęli oklaskami był prezydent RP Lech Kaczyński. Prymas Polski skrytykował w homilii "sąd, który odbył się nad abp. Wielgusem". Kard. Glemp ocenił przy tym, że "trudno jest paść baranki, które czują niechęć".
Tzw. "sprawa abp. Wielgusa" rozpoczęła się od artykułów "Gazety Polskiej" (grudzień 2007) nt. 20-letnich kontaktów ks. Wielgusa z SB. Po dokonaniu kwerendy w IPN, 4 stycznia Kościelna Komisja Historyczna oświadczyła, że abp Wielgus podjął świadomą i tajną współpracę z organami bezpieczeństwa PRL. 5 stycznia, w dniu kanonicznego objęcia archidiecezji abp Wielgus zapewnił, że nigdy nie zdradził Chrystusa i Jego Kościoła "ani w czynach, ani w słowach, ani w intencjach" oraz, że nigdy nikogo nie skrzywdził. Natomiast kilka godzin później, w odezwie do wiernych wydanej już po kanonicznym objęciu archidiecezji, wyraził skruchę z powodu tego, że skrzywdził Kościół - zarówno wtedy, uwikłał się we współpracę jak i z powodu zaprzeczeniom tej współpracy w ostatnich dniach.
Sprawa abp. Wielgusa była przez wiele dni tematem nr 1 w Polsce, odbiła się też szerokim echem zagranicą. Agencje pisały m.in. o "zakłopotaniu" Watykanu.
Warszawa. Biskupi poddadzą się badaniu dokumentów IPN na swój temat, a w każdej diecezji powstanie komisja historyczna - to konkluzje nadzwyczajnego spotkania Rady Stałej Episkopatu i biskupów diecezjalnych, jakie zwołano 12 stycznia. Ogłoszono też, że Środa Popielcowa AD 2007 będzie dniem modlitw i pokuty za błędy i słabości duchowieństwa. W słowie do wiernych biskupi zwracają uwagę, że jednostronne odczytywanie dokumentów sporządzonych przez wrogów Kościoła może krzywdzić ludzi i "okazać się pogrobowym zwycięstwem nieludzkiego systemu". Jednocześnie zachęcają by "skonfrontować się z prawdą" i "jeśli potrzeba - odpowiednio uznać i wyznać winy".
Warszawa. Episkopat opowiedział się za wprowadzeniem do Konstytucji RP zapisu chroniącego życie człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Oświadczenie podpisane przez przewodniczącego Rady ds. Rodziny wydano 12 stycznia w związku z zapowiadanym wznowieniem debaty parlamentarnej na temat ochrony życia.
Warszawa. Ponad 6,6 mln zł zebrano podczas zbiórki w VI Dniu Papieskim, 16 października 2006 r. - ogłosiła Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która w ten sposób gromadzi fundusze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin. Dzięki temu mogła objąć pomocą kolejne 150 osób, w sumie 1750 uczniów i studentów.
Gdańsk. Pod hasłem "Tylko Bóg może nas wybawić", pochodzącym z przemówienia Benedykta XVI w obozie w Auschwitz w maju 2006 r., obchodzono 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce X Dzień Judaizmu. Hasło pochodzi z Miejscem uroczystości centralnych było Trójmiasto. Odbyły się tu liczne imprezy przybliżające judaistyczną tradycję i kulturę, przedstawiciele obydwu religii spotykali się na dyskusjach i wspólnej modlitwie.
Warszawa. O. Tadeusz Bartoś, 40-letni dominikanin, duszpasterz i popularny publicysta, postanowił opuścić zakon i porzucić stan kapłański. "Z punktu widzenia współczesnej wiedzy o człowieku, obecna struktura życia w Kościele i jej organizacja jest szkodliwa i dosyć destrukcyjna" - powiedział KAI 40-letni dominikanin pytany o powody tej decyzji.
Kraj. Pod hasłem "Nawet głuchym przywraca słuch i niemym mowę" (Mk 7, 37) w dniach 18-25 stycznia obchodzono w Polsce i na świecie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W wielu polskich świątyniach odbyły się nabożeństwa ekumeniczne, kazania głosili gościnnie przedstawiciele innych wyznań. Tylko w Warszawie odbyły się 22 takie nabożeństwa w świątyniach dziewięciu Kościołów. Zorganizowano szereg wykładów, spotkań, inicjatyw kulturalnych.
Warszawa. Pod hasłem "Abraham - Ojcem wiary" 26 stycznia obchodzono VII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli obydwu religii podkreślano, że nigdy nie nastąpi konflikt pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami, o ile tylko każdy będzie przestrzegał prawdziwych zasad własnej wiary.
Kraków. Książkę kard. Stanisława Dziwsza pt. "Świadectwo" zaprezentowano 27 stycznia. Książka inspirowana pytaniami Gianfranco Svidercoschiego jest, jak mówi włoski watykanista, "świadectwem dawanym sercem i uczuciem" przez osobę, która 40 lat była najbliżej Jana Pawła II. Publikacja, która stała się w Polsce absolutnym bestsellerem (ok. 850 tys. sprzedanych egzemplarzy) doczeka się także ekranizacji w formie fabularyzowanego dokumentu realizowanego jako międzynarodowa koprodukcja.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.