Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?
SIERPIEŃ
Kostrzyń n. Odrą. Uroczystą Mszą św. w kościele NMP Matki Kościoła zakończył się Przystanek Jezus, który - z inicjatywy ordynariusza diecezji bp. Edwarda Dajczaka - od 1999 r. towarzyszy festiwalowi rockowemu Przystanek Woodstock. Gościem Przystanku był abp Józef Życiński, który w homilii zachęcił młodych, by w świat zdominowany przez technikę i slogany reklamowe wnosili "piękno łaski Chrystusa".
Jasna Góra. Poważna dyskusja nt. Radia Maryja, prezentacja wyników pracy Kościelnej Komisji Historycznej oraz związany z kryzysem politycznym apel o wzajemną miłość, kulturę i dialog - to najważniejsze wątki zakończonego 25 sierpnia spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu i biskupów diecezjalnych. "Przypominamy, że język polityka a zwłaszcza chrześcijanina i kapłana nie może być językiem nienawiści i agresji" - napisali biskupi.
Jasna Góra. Z dramatycznym przemówieniem nt. Radia Maryja wystąpił kard. Stanisław Dziwisz na spotkaniu Rady Stałej KEP i biskupów diecezjalnych. Metropolita krakowski powiedział, że w imię odpowiedzialności przed Bogiem, papieżem i Kościołem nadszedł czas zająć jasne stanowisko wobec Radia Maryja. "Jesteśmy na progu niebezpieczeństwa kryzysu - ktoś inny przejmuje decydowanie o kierunku duszpasterstwa w Polsce" - mówił hierarcha. Kard. Dziwisz jako za "bezwzględnie konieczne" uznał ustanowienie nowego zarządu RM i Telewizji Trwam, by mogły one służyć Kościołowi w Polsce w jedności z biskupami i Benedyktem XVI, "spadkobiercą ducha Jana Pawła II". Tekst wystąpienia opublikował "Tygodnik Powszechny" i kilka dzienników, co - jak oświadczył sekretarz KEP - dokonało się "z naruszeniem dyskrecji należnej obradom Episkopatu".
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.