Papież życzy młodym chrześcijanom Ziemi Świętej, by byli w stanie z Bożą pomocą tworzyć pomosty braterstwa i solidarności. Czytamy o tym w liście, który watykański sekretarz stanu skierował do uczestników międzynarodowej pielgrzymki młodzieży z Akcji Katolickiej.
Do Betlejem dotarło 29 grudnia 150 młodych pielgrzymów z 27 krajów. Przybyli oni z sześciu państw afrykańskich, ośmiu amerykańskich, pięciu azjatyckich – w tym z Izraela i z Autonomii Palestyńskiej – oraz z ośmiu europejskich, wśród których jest też Polska.
Jak pisze kard. Tarcisio Bertone, Benedykt XVI pragnie, by kontynuowano spotkania i przyjaźń. Wtedy żyjący w Ziemi Świętej wyznawcy Chrystusa nie będą się czuli opuszczeni, ale w pełni uczestniczyć będą w wielkiej rodzinie Kościoła powszechnego. Ojciec Święty zapewnia o swej codziennej modlitwie za tamtejszych chrześcijan.
Pielgrzymkę zorganizowało Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej z okazji 41. Światowego Dnia Pokoju (1 stycznia 2008 r.). Nawiązuje ona do wysłania przez Pawła VI do Betlejem grupy młodzieży z Włoskiej Akcji Katolickiej w związku z obchodami pierwszego takiego dnia. Wówczas – przed 40 laty – zawiozła ona do groty Narodzenia Chrystusa lampę symbolizującą nadzieję na pojednanie ludzkości.
Program obecnej pielgrzymki obejmuje odwiedzenie miejsc świętych oraz dzieł charytatywnych prowadzonych przez Kościół. Uczestnicy spotykać się będą z młodzieżą katolickich parafii Betlejem, Jerozolimy, Jerycha, Nazaretu i Hajfy. 1 stycznia – w Światowy Dzień Pokoju – wezmą udział w Mszy, którą odprawi w Jerozolimie tamtejszy patriarcha łaciński. Michel Sabbah wręczy przedstawicielom każdego z reprezentowanych krajów lampę pokoju w kształcie gołębicy, wykonaną przez miejscowych rzemieślników. W Nazarecie i okolicznych parafiach młodzież z Akcji Katolickiej będzie goszczona przez rodziny. 6 stycznia 2008 r. pielgrzymi przybędą z Tel Awiwu do Rzymu, by w bazylice św. Piotra uczestniczyć w papieskiej Mszy uroczystości Objawienia Pańskiego.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.