W Europejskim Spotkaniu Młodych w Genewie, jakie odbędzie się w dniach 28 grudnia-1 stycznia w Genewie, weźmie udział 40 tys. osób z całej Europy, a także z innych kontynentów. Będą oni rozważać list br. Aloisa, następcy br. Rogera - założyciela Wspólnoty z Taizé, która od prawie 30 lat organizuje to spotkanie.
List ten, zatytułowany "List z Cochabamby", powstał niedawno w Boliwii podczas spotkania młodych Ameryki Łacińskiej, prowadzonego przez Wspólnotę z Taizé. Tekst ten będzie podstawą dla rozważań młodych ludzi obecnych w Genewie i w rejonie Jeziora Genewskiego.
Na końcu listu br. Aloisa znajdują się cztery pytania, na których będą się skupiały rozważania w małych grupach rano w 160 punktach przyjęcia młodych. W różnych formach będą one także podejmowane popołudniami podczas 25 spotkań tematycznych, które odbędą się 29 i 31 grudnia w halach Palexpo i różnych punktach miasta. Młodzi zastanawiać się będą nad tym, "czy w sytuacjach konfliktowych będziemy umieli wysłuchać drugiego człowieka", "czy będziemy umieli czuwać, żeby podział dóbr był bardziej sprawiedliwy", "czy będziemy blisko uboższych od nas" i "czy zdobędziemy się na przebaczenie".
Na spotkanie w Genewie, przygotowane we współpracy z Kościołem katolickim i z Kościołami protestanckimi, przybędzie, oprócz Szwajcarów, 30 tys. młodych ludzi z zagranicy. Zostaną oni zakwaterowani w tysiącach rodzin mieszkających między miejscowościami Bellegarde i Yverdon-les-Bains oraz między Genewą a Montreux.
Z okazji Europejskiego Spotkania Młodych w Genewie zostaną wydane także dwa inne teksty br. Aloisa. Przetłumaczone na 26 języków, otrzyma je każdy uczestnik spotkania.
Pierwszy z nich to "Wezwanie do pojednania chrześcijan". Brat Alois pisze m.in., że "w Chrystusie wzajemnie do siebie należymy. Kiedy chrześcijanie są podzieleni, orędzie ewangeliczne staje się niesłyszalne". Drugi tekst, zatytułowany "List do ciebie, który chciałbyś iść za Chrystusem", zachęca czytelnika: "Bóg wzywa cię do wolności. Nie czyni z ciebie biernej istoty. Przez Ducha Świętego Bóg mieszka w tobie, ale cię nie wyręcza. Przeciwnie, wyzwala energie, jakich się nie spodziewałeś".
Każdego wieczoru podczas wspólnej modlitwy w halach Palexpo br. Alois wygłosi krótkie rozważanie.
W niedzielę 30 grudnia wspólna modlitwa z udziałem kilkudziesięciu tysięcy młodych będzie transmitowana na żywo za pośrednictwem Eurowizji przez stację telewizyjną TSR 2 w godz. 19.00-20.10.
Jako kontynuacja spotkań w Zagrzebiu, Mediolanie, Lizbonie, Hamburgu, Paryżu, Budapeszcie, Warszawie, Wrocławiu i wielu innych miastach naszego kontynentu, spotkanie w Genewie będzie kolejnym etapem "pielgrzymki zaufania przez ziemię", zapoczątkowanej przez br. Rogera w 1978 r.
Biuro Prasowe spotkania europejskiego będzie otwarte od 26 do 31 grudnia w godz. 10.00-19.00. Mieścić się będzie na terenie hal wystawowych Palexpo w Genewie. Telefon: +41 (0) 22 761 2750 lub 761 2751 lub 761 2752, fax: +41 (0) 761 2753. Kontakt wcześniej i później (do 4 stycznia) i w nagłych wypadkach: + 41 (0) 78 750 84 04; media@taize.fr , www.taize.fr .
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.