Watykan-ONZ: Potrzeba realizacji umów o migrantach

Stolica Apostolska zaapelowała o ratyfikowanie i realizację umów międzynarodowych, które pozwalają rozwiązywać problemy migracji w oparciu o poszanowanie praw człowieka. Watykańskie stanowisko przedstawił abp Silvano Tomasi. Zabrał on głos podczas obradującej w Genewie w dniach 27-30 listopada sesji Rady Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Przedstawiciel Watykanu podkreślił, że w skali całego świata 200 mln osób żyje w innych krajach, niż te, w których się urodzili. Migranci stanowią 3 proc. globalnej siły roboczej. Ta złożona problematyka wymaga współpracy władz państwowych, instytucji międzyrządowych oraz obywatelskich. Szczególną rolę mogą w tej dziedzinie odgrywać organizacje pozarządowe oraz wspólnoty religijne.

Abp Tomasi zaproponował, aby w wypracowywaniu spójnej polityki migracyjnej uczestniczyli także przedstawiciele emigrantów. Zachęcił do sprawiedliwego uznania wkładu przybyszów w życie społeczeństw krajów osiedlenia. W obliczu ludzkich tragedii, związanych z próbami pokonania granic, watykański dyplomata wezwał do stworzenia mechanizmów zapobiegania katastrofom oraz pomocy ich ofiarom. „Społeczność międzynarodowa powinna dostrzec, że od poszanowania podstawowych praw migrantów zależy wykorzystanie możliwości płynących z przemieszczania się ludzi między poszczególnymi krajami” – powiedział w Genewie abp Tomasi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama