Prawosławny metropolita Cyryl z Patriarchatu Moskiewskiego przybył 5 grudnia z czterodniową wizytą do Rzymu. Okazją są uroczystości ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki rzymskiej parafii prawosławnej.
Metropolita zostanie przyjęty przez kard. Waltera Kaspera. Będzie to pierwsze oficjalne spotkanie, po tym jak delegacja moskiewskiej Cerkwi opuściła sesję dialogu teologicznego w Rawennie.
„Podejmiemy tematy w sposób sprawiedliwy” – zapowiedział kard. Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan po powrocie z Konstantynopola udzielił wywiadu watykańskiemu dziennikowi L’Osservatore Romano. Przedmiotem rozmów z metropolitą Cyrylem będzie kwestia udziału delegacji z Moskwy w kolejnej rundzie dialogu teologicznego, planowanej na rok 2009. Kard. Kasper przytoczył opinię patriarchy Bartłomieja I, że podział prawosławia niczemu nie służy. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przezwyciężyć zaistniałe trudności – uważa kard. Kasper. Purpurat podkreślił zdecydowaną wolę Rzymu i Konstantynopola, by dalej kroczyć drogą dialogu. Nawet jeśli do pełnej jedności nie dojdzie – jak się wyraził - „jutro ani pojutrze”, to dostrzec trzeba zarówno wzrost klimatu przyjaźni, jak też i dobrej woli obu stron.
Kard. Kasper zauważył również postęp na drodze dialogu z metodystami. Świętowali oni 3 grudnia w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami 300. rocznicę Charlesa Wesleya, którego hymny śpiewane są również przez angielskojęzyczne wspólnoty katolickie. Za owocne uznał również prowadzone w tych dniach rozmowy z baptystami.
Parafrazując powiedzenie, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu watykański purpurat zauważył, że dotyczy to również wymiaru duchowego. W pewnym sensie Papież już jest rzecznikiem chrześcijaństwa. Ci, którzy chcieliby powstrzymać ruch ekumeniczny nie dostrzegają tego aspektu, nad wyraz pozytywnego nie tylko dla katolików, ale dla całego chrześcijaństwa, dla pokoju i pojednania – stwierdził kard. Kasper.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.