Papieskie przesłanie na 94. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Migrującej młodzieży i dzieciom poświęcił Papież orędzie na 94. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który Stolica Apostolska i Kościół w wielu krajach obchodzić będzie 13 stycznia 2008 r.

Benedykt XVI zwraca uwagę, że wobec globalizacji zjawisko migrowania ludzi młodych coraz bardziej się nasila. Żyją oni z dala od rodziny i ojczyzny. Kraje pochodzenia opuszcza często młodzież wyposażona w najlepsze zasoby intelektualne. Tymczasem w krajach ją goszczących obowiązujące tam normy przeszkadzają nieraz w efektywnej integracji. Przeżywa ona trudność tzw. „podwójnej przynależności”. Nie chcąc utracić rodzimej kultury, pragnie równocześnie włączyć się organicznie w społeczeństwo, w którym żyje.

W orędziu Ojciec Święty zwraca uwagę na różne problemy młodych migrantów. Niejednokrotnie padają oni ofiarą wykorzystywania, nadużyć fizycznych, moralnych czy seksualnych. Szczególnie narażone są na to dziewczęta. Niestety liczni młodzi są wśród uchodźców czy ofiar tzw. „handlu żywym towarem”. Warunki w wielu obozach dla uchodźców są wstrząsające. A przecież dzieciństwo i dojrzewanie to okres delikatny, tak istotny dla rozwoju człowieka. Wymaga on spokoju i bezpieczeństwa. Czyni się już wiele, by temu zaradzić, ale trzeba jeszcze większego nakładu wysiłków – podkreśla Papież. Wskazuje on na konieczność dostosowania programów szkolnych do potrzeb integracji migrantów. Bardzo ważna jest rola duszpasterska Kościoła. Benedykt XVI porusza problem szczególnej troski o młodzież studiującą. Kończy apelem do migrujących młodych, by tworzyli społeczeństwo sprawiedliwe i braterskie. Winni przestrzegać praw i nigdy nie dać się ponieść nienawiści czy przemocy. Młodych chrześcijan Papież zachęca do dawania świadectwa jedności w Chrystusie pomimo przynależności do różnych kultur.

Orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy zaprezentowali (28 listopada) w watykańskim Biurze Prasowym przełożeni Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Kierujący nią kard. Renato Martino podkreślił prawo irackich uchodźców do powrotu do ojczyzny. Wyraził przy tym nadzieję, że konferencja w Annapolis będzie stanowiła znaczący wstęp do rozwiązania całego problemu bliskowschodniego. Z kolei abp Agostino Marchetto zwrócił podczas prezentacji uwagę na los osób przebywających w tymczasowych obozach dla uchodźców. Te ośrodki muszą być naprawdę tymczasowe i nie powinny pełnić roli stałych osiedli, ani tym bardziej więzień – stwierdził sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg