Watykański dokument o współpracy zakonników i świeckich w szkolnictwie

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano dokument Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego na temat współpracy w szkołach katolickich zakonników i zakonnic z nauczycielami świeckimi.

Dopełnia on wcześniejsze dokumenty tej dykasterii poświęcone zadaniom katolików świeckich w szkole (1982 r.) oraz misji osób konsekrowanych w placówkach edukacyjnych (2002 r.). Na całym świecie istnieje 250 tys. szkół katolickich, kształcących ponad 42 mln uczniów.

Jak mówi prefekt Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski, chodzi o zachętę skierowaną pod adresem zgromadzeń zakonnych, „żeby nie rezygnowały ze szkoły katolickiej, z nauczania z tego powodu, że jest ich mniej, nie są w stanie sami prowadzić szkoły. Powinny zwrócić się do ludzi świeckich i dalej z nimi te szkoły prowadzić – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Grocholewski. Uważamy, że to będzie ubogaceniem dla szkoły.

Osoby zakonne są predysponowane, by przekazywać istotne wartości życia, dają świadectwo solidnego zaangażowania w życie duchowe, religijne. Z drugiej strony osoby świeckie, które są bardzo mocno osadzone w rzeczywistości życia rodzinnego, sprawach społecznych dają nową perspektywę”. Zdaniem prefekta Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego współpraca osób świeckich i zakonnych przyczyni się do ubogacenia modelu wychowania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg