Kard. Martini: Nie można dopuścić do "wojny cywilizacji"

Nie tylko można i należy uczynić wszystko, aby nie dopuścić do "wojny cywilizacji", ale trzeba udowodnić, że rośniemy i dojrzewamy "w konfrontacji z innymi" - uważa kard Carlo Maria Martini. Emerytowany arcybiskup Mediolanu opublikował artykuł na temat imigracji we Włoszech, który ukazał się w niedzielnym wydaniu włoskiego dziennika przemysłowców "Il Sole-24 Ore".

Nawiązując do zbioru wypowiedzi dwunastu cudzoziemców, którzy z różnym szczęściem próbowali się osiedlić we Włoszech emerytowany arcybiskup Mediolanu przypomina o obowiązku bezinteresownej miłości bliźniego, która powinna cechować także nasz stosunek do obcych, o czym mówił Jezus m. in. w Kazaniu na Górze, "a co wszyscy mogą zrozumieć i wykorzystać".

Zasadnicze znaczenie, według kardynała, ma i tutaj, aby "nie osądzać i nie potępiać a priori, lecz wysłuchać z sympatią i starać się zrozumieć innego".

Artykuł kardynała Martiniego jest głosem w dyskusji na temat rzekomego rasizmu wśród Włochów, jaki miał się ujawnił po tym, gdy Rumun narodowości romskiej zamordował w bestialski sposób mieszkankę Rzymu. Rząd wydał natychmiast dekret, zezwalający na wydalanie obywateli krajów UE, stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Jednocześnie podniosły się głosy, nawołujące do wydalenia wszystkich Rumunów i zamknięcia dla nich granic Włoch przez kilka najbliższych lat. W stolicy doszło do przypadku pobicia Romów przez kilku włoskich neofaszystów. Na tym tle doszło do krótkiego napięcia między Rzymem i Bukaresztem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama