Przed wizytą Benedykta XVI we Francji

O planowanej na 2008 rok wizycie Benedykta XVI we Francji dyskutowali biskup tego kraju zebrani na swym zgromadzeniu plenarnym w Lourdes. Potrwa ono do 8 listopada.

Papież został zaproszony na obchody 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous w Lourdes. Rozpoczną się one 8 grudnia br. i potrwają do 8 września 2008 r. Program uroczystości zostanie przedstawiony 13 listopada w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej w Watykanie. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 11.30, udział wezmą bp Jacques Perrier - ordynariusz diecezji Tarbes i Lourdes, o. Vincenzo Battaglia OFM - prezes Międzynarodowej Papieskiej Akademii Maryjnej i Antonio Diella - prezes UNITALSI, włoskiej organizacji zajmującej się przewozem chorych do Lourdes i innych sanktuariów maryjnych.

Wiadomo już, że oprócz Lourdes Benedykt XVI został zaproszony także do Paryża i do opactwa na wyspie Mont Saint-Michel, które w przyszłym roku będzie obchodzić 1300-lecie swego istnienia. Bp Stanislas Lalanne, ordynariusz diecezji Coutances, na której terenie znajduje się opactwo, ma nadzieję, że papież tam przyjedzie i że do wizyty dojdzie we wrześniu 2008 r. Zażartował, że organizacja wizyty Biskupa Rzymu zależy od przypływów i odpływów morza, gdyż duże fale mogą przeszkodzić w organizacji Mszy św. na piaskach dna zatoki, w której znajduje się Mont Saint-Michel.

Z kolei metropolita Paryża abp André Vingt-Trois powiedział dziennikarzom, że sprawa wizyty Ojca Świętego będzie przedmiotem rozmów prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w Watykanie. Szef państwa francuskiego ma spotkać się tam z Benedyktem XVI jeszcze "przed końcem roku".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama