Watykan: Turystyka narzędziem dialogu

„Należycie ukierunkowana turystyka staje się sposobnością do dialogu między cywilizacjami i kulturami, a w istocie rzeczy wyświadcza cenną przysługę pokojowi". To stanowisko Stolicy Apostolskiej przypomniał abp Agostino Marchetto na forum Światowej Organizacji Turystyki.

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących przemawiał 30 października w Kordobie w Hiszpanii na międzynarodowej konferencji „Turystyka, religie i dialog cywilizacji”. Zwrócił uwagę, że z samą naturą turystyki wiążą się okoliczności, które usposabiają do tego dialogu.

Turystyka „pozwala docenić dorobek danej cywilizacji odróżniający ją od innych; ułatwia dotarcie do żywej pamięci o przeszłości i tradycjach społecznych, religijnych i duchowych oraz umożliwia głębsze wzajemne poznanie bogactw ludzkości” – podkreślił abp Marchetto przypominając papieskie przesłanie na Światowy Dzień Turystyki sprzed 6 lat.

Kościół katolicki, doceniając możliwości jakie stwarza turystyka i pielgrzymowanie, prowadzi zorganizowane formy duszpasterstwa w tym sektorze już od ponad pół wieku. Na szczeblach kontynentalnych organizowane są regularne kongresy formacyjne duszpasterzy pielgrzymów i rektorów sanktuariów. Lokalnie zajmują się tym poszczególne konferencje episkopatów.

Celem konferencji w Kordobie jest analiza relacji między turystyką i religią, zmierzająca do skuteczniejszego wykorzystania turystyki jako czynnika dialogu między kulturami i religiami. Trzydniowe spotkanie pod patronatem Światowej Organizacji Turystyki i hiszpańskiego rządu zakończy się 31 października.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg