Uznanie dla konkretnego wkładu episkopatu Konga-Brazzaville w dzieło pokoju i pojednania w tym afrykańskim kraju wyraził Papież tamtejszym biskupom. Przybyli oni z wizytą ad limina Apostolorum.
„Apeluję więc do chrześcijan i do wszystkich mieszkańców kraju, by otwierali drogi pojednania. W ten sposób różnice etniczne i społeczne, przeżywane we wzajemnym poszanowaniu i miłości, staną się wspólnym bogactwem, nie zaś motywem podziału” – powiedział Ojciec Święty.
Benedykt XVI wskazał na pilną potrzebę misyjnego dynamizmu w kongijskich diecezjach. Wymaga to konsekwencji wyznawanej wiary z przestrzeganiem norm etycznych. Papież zwrócił też uwagę na konieczność jedności w Kościele i w samej konferencji episkopatu. Podkreślił, że misyjność Kościoła opiera się na żywych kościelnych wspólnotach. Będąc miejscem głoszenia Ewangelii i działalności charytatywnej względem najuboższych, stanowią też one skuteczną obronę przed sektami.
Ojciec Święty zaapelował do licznych kongijskich księży przebywających za granicą, aby gotowi byli odpowiedzieć na pilne potrzeby duszpasterskie swoich diecezji. Nawiązał ponadto do znacznego spadku liczby ślubów kościelnych w Kongu. Przyczynia się do tego prawodawstwo cywilne i osłabienie struktur rodzinnych, ale także pewne afrykańskie tradycje, zwłaszcza zbyt wysokie koszta posagu. Aby wierni lepiej rozumieli znaczenie małżeństwa chrześcijańskiego, trzeba rozwijać duszpasterstwo rodzin.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.