Jan Paweł II jawi się przed nami jako mąż Boży, który broni godności człowieka i w którym wszyscy ludzie dobrej woli mają wspomożyciela - mówił kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Podczas Mszy z okazji Dnia Papieskiego metropolita krakowski wezwał do modlitwy o „siłę do realizacji papieskiego przesłania dla wszystkich odpowiedzialnych za dobro Rzeczpospolitej”.
Wraz z kard. Dziwiszem Mszę św. w bazylice Bożego Miłosierdzia sprawowali kard. Franciszek Macharski oraz krakowscy biskupi pomocniczy Jan Szkodoń, Jan Zając i Józef Guzdek. Obecni byli także kapłani oraz wolontariusze i stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Kard. Dziwisz podkreślił, że obchodzony w Polsce Dzień Papieski jest dziękczynieniem za dar Ojca Świętego i jego "obronę jedynej w świecie i wyjątkowej godności, którą od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci cieszy się człowiek".
W homilii arcybiskup krakowski mówił, że Jan Paweł II zawsze stawał po stronie cierpiących i słabych oraz, że przekazał człowiekowi i światu słowa nadziei, które otwarły drogę do lepszej przyszłości, a jest to droga szacunku dla ludzkiej godności. "Zachwyt nad godnością człowieka objawiał Jan Paweł II w każdej sytuacji, zarówno słowem, jak i postawą oraz czynem" - mówił kard. Dziwisz.
Hierarcha przypomniał, że Ojciec Święty bronił godności człowieka od jego poczęcia. "To on uczynił z odniesienia do dziecka przed jego narodzeniem wykładnię hierarchii wartości ludzi kierujących się sumieniem, ludzi odpowiedzialnych przed Bogiem" - podkreślił. Wspomniał także o szacunku Jana Pawła II dla ludzi starych, chorych i kalekich, którzy byli z nim "zawsze i wszędzie", a w ich modlitwach i ofierze znajdował on zaplecze swego działania.
Nawiązując do związków polskiego Papieża z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, stwierdził, że Jan Paweł II w tajemnicy miłosierdzia upatrywał nadzieję dla świata i człowieka, gdyż posiada ona "moc regeneracji godności człowieka, którą może zniszczyć grzech" i jest gwarancją godności ludzkiej.
"Obchodząc Dzień Papieski, dziękujemy Bogu za Jana Pawła II i za jego wytrwałe upominanie się o godność człowieka. Sługa Boży Jan Paweł II jawi się przed nami jako mąż Boży, który broni godności człowieka i w którym wszyscy ludzie dobrej woli mają wspomożyciela" - podkreślił kardynał.
"Pragniemy bronić godności człowieka wszędzie tam, gdzie jest ona zagrożona, szczególnie zaś w swoim własnym wnętrzu" - powiedział kard. Dziwisz. Wskazał też, że z tej perspektywy należy spojrzeć również na zbliżające się wybory parlamentarne i podkreślił, że są one "prawem i obowiązkiem" każdego Polaka, który pragnie realizować współodpowiedzialność za dobro wspólne.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.