Chile: 20. rocznica wizyty Jana Pawła II

Biskupi Chile zorganizowali obchody 20. rocznicy wizyty w tym kraju Jana Pawła II. Do udziału w nich zaproszono byłego watykańskiego sekretarza stanu kard. Angelo Sodano, który w 1987 roku był nuncjuszem apostolskim w Santiago.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego dziekan kolegium kardynalskiego podkreślił, że "pamięć o tym wielkim papieżu naszych czasów jest wciąż żywa wśród mieszkańców Chile, wśród katolików, ale także wśród wielu ludzi dobrej woli, pamiętających jego orędzie społeczne na rzecz pokoju i zgody między narodami". "Dla jednych Jan Paweł II jest papieżem pokoju, ponieważ pomógł uniknąć wojny z Argentyną.

Dla innych jest papieżem świętości, ponieważ kanonizował dwoje wielkich świętych chilijskich, św. Teresitę de los Andes, pokorną karmelitankę, i św. Alberto Hurtado, jezuitę apostoła miłości, założyciela Akcji Katolickiej w Chile. Dla innych jeszcze jest papieżem solidarności społecznej, ponieważ przybył ze swym orędziem solidarności do kraju podzielonego przez liczne napięcia" - powiedział kard. Sodano.

Hierarcha przypomniał, że największe wrażenie zrobiło zdanie "El amor es mas fuerte" - miłość jest silniejsza. "Myślę, że ten slogan, to krótkie przesłanie znalazło się wielu książkach i stało się też leit motivem mojej wizyty" - dodał dawny bliski współpracownik Papieża -Polaka. Dodał, że Chilijczycy "w duchu katolickiej wiary" kochają także Benedykta XVI, który w 1988 roku, jako kardynał, odwiedził ten kraj z cyklem wykładów.

18 października br. Benedykt XVI przyjmie w Watykanie prezydent Chile, panią Michelle Bachelet.

«« | « | 1 | » | »»