Watykan oczekuje dokładnych wyjaśnień w sprawie sztucznego chromosomu stworzonego w warunkach laboratoryjnych przez amerykańskiego naukowca dr. Craiga Ventera.
"Musimy poczekać, aż poznamy szczegóły tego naukowego odkrycia" - powiedział kard. Javier Lozano Barragan, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia w rozmowie z włoskim dziennikiem "Il Messagero".
O stworzeniu sztucznego chromosomu poinformował w minioną sobotę brytyjski dziennik "The Guardian". Według gazety Venterowi nie tylko udało się stworzyć sztuczny chromosom, zawierający informację genetyczną żywego organizmu, ale też chromosom ten został przez naukowca wszczepiony do bakterii i eksperyment trwa.
Kard. Barragan przypomniał przypadek koreańskiego naukowca, który ogłosił sklonowanie ludzkiego embrionu po czym okazało się, że jest oszustem, a prowadzone przezeń badania były sfałszowane. "Nie powinniśmy szybko wyrokować w tak delikatnych sprawach i niepewnych rzeczach" - przestrzegł przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia.
Również watykański ekspert od bioetyki bp Elio Sgreccia z dystansem podszedł do niesprawdzonej dokładnie sensacji. "Jeśli odkrycie Ventera dopomoże zneutralizować szkodliwe mikroorganizmy to jest to czymś bardzo pożądanym" - powiedział bp Sgreccia w rozmowie z dziennikarzami. Jego zdaniem taką technikę można byłoby zastosować do produkcji biotechnologicznych lekarstw np. ludzkiej insuliny.
Przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk przestrzegł, aby odkrycie amerykańskiego naukowca nie stało się instrumentem do manipulacji żywymi komórkami i mikroorganizmami.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.