Anioł Pański: Benedykt XVI o różańcu i modlitwie za misjonarzy

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Papież przypomniał o skuteczności różańca - modlitwy łączącej rodziny i wypraszającej światu pokój. Tradycyjny obraz Matki Boskiej Różańcowej przedstawia Maryję, która jednym ramieniem podtrzymuje Dzieciątko Jezus, a drugą ręką przekazuje różaniec św. Dominikowi.

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Papież przypomniał o skuteczności różańca – modlitwy łączącej rodziny i wypraszającej światu pokój. Tradycyjny obraz Matki Boskiej Różańcowej przedstawia Maryję, która jednym ramieniem podtrzymuje Dzieciątko Jezus, a drugą ręką przekazuje różaniec św. Dominikowi.

„Ta znacząca ikonografia wskazuje, że różaniec jest środkiem ofiarowanym nam przez Maryję, aby kontemplować Jezusa, rozważać Jego życie, kochać Go i coraz wierniej naśladować. To wskazanie Maryja pozostawiła także w wielu swoich objawieniach. Myślę szczególnie o tych fatimskich, które miały miejsce 90 lat temu. Trzem pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi, Maryja przedstawiła się jako „Królowa Różańca”, poleciła z mocą, aby odmawiać codziennie różaniec i w ten sposób uprosić koniec wojny. Także my pragniemy podjąć to macierzyńskie polecenie Maryi, angażując się w odmawianie z wiarą różańca w intencji pokoju w rodzinach, między narodami i na całym świecie” – powiedział Benedykt XVI.

Sługami pokoju są również misjonarze, gdyż prawdziwy pokój panuje tam, gdzie ludzie i instytucje otwierają się na Ewangelię – zauważył Papież. W październiku Kościół rozbudza świadomość misyjną wspierając kapłanów, zakonników, zakonnice oraz świeckich, którzy pracują na misjach. Pod hasłem „Wszystkie Kościoły dla całego świata” 21 października obchodzony będzie Światowy Dzień Misyjny.

„Głoszenie Ewangelii pozostaje pierwszym zadaniem Kościoła wobec ludzkości, aby nieść Zbawienie Chrystusa człowiekowi naszych czasów, który na wiele sposobów jest upokarzany i zniewolony oraz aby kształtować w duchu chrześcijańskim przemiany kulturalne, społeczne i etyczne, które dokonują się w świecie. W tym roku dodatkowym powodem, który pobudza nas do odnowienia zapału misyjnego jest 50. rocznica encykliki „Fidei donum” Sługi Bożego Piusa XII. Ten dokument popierał współpracę między Kościołami i zachęcał do niej w misji ad gentes” – powiedział Papież.

Benedykt XVI nawiązał też do 150-lecia wyjazdu pięciu kapłanów i jednego świeckiego z Instytutu Księdza Mazzy z Werony do dzisiejszego Sudanu. Wśród nich był św. Daniel Comboni, przyszły biskup Afryki Środkowej i patron tych narodów. M.in. jego wstawiennictwu Papież zawierzył wszystkich misjonarzy i misjonarki. Modlił się, aby każdy chrześcijanin czuł wezwanie do głoszenia Ewangelii słowem i świadectwem życia. Polaków zachęcił do odmawiania różańca.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg