We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Papież przypomniał o skuteczności różańca - modlitwy łączącej rodziny i wypraszającej światu pokój. Tradycyjny obraz Matki Boskiej Różańcowej przedstawia Maryję, która jednym ramieniem podtrzymuje Dzieciątko Jezus, a drugą ręką przekazuje różaniec św. Dominikowi.
**
Następnie Ojciec Święty odmówił z wiernymi obecnymi na Placu św. Piotra modlitwę maryjną i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym wygłosił krótkie pozdrowienia do zgromadzonych kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku.
Oddzielne słowa pozdrowienia skierował do "młodych ludzi, którzy w ubiegłych dniach prowadzili czwartą edycję Misji Rzymskich, nazwaną «Jezus w centrum»". Papież pogratulował im, "gdyż zanieśli orędzie miłości Boga na ulice, do niektórych szpitali i szkół miasta". "Doświadczenie misyjne jest częścią formacji chrześcijańskiej i ważne jest, aby dorastająca młodzież i młodzi mogli poznać ją z pierwszej ręki. Dawajcie nadal codziennie świadectwo Ewangelii i wielkodusznie angażujcie się w najbliższe inicjatywy misyjne diecezji rzymskiej' - życzył Ojciec Święty.
Z kolei pozdrowił "tysiące dzieci, zgromadzonych w bazylice św. Pawła za Murami, gdzie biorą udział w Mszy św. odprawianej przez kardynała Fiorenzo Angeliniego z okazji «Trzeciego Festynu Sportowców», przebiegającego pod hasłem «Sport, przyjaźń, modlitwa». Drogie dzieci, przybyłyście z całego Lacjum na to znaczące spotkanie: umiejcie zawsze łączyć sport, przyjaźń i życie duchowe. Dobrej zabawy!"
Papież wspomniał także o przypadającym dzisiaj we Włoszech Dnu Zniesienia Barier Architektonicznych i życzył aby instytucje i pojedynczy obywatele wyczuleni byli zawsze na ten problem społeczny. Wyraził również uznanie dla działań, podejmowanych w tym celu przez stowarzyszenie FIABA pod patronatem najwyższych władz państwowych.
Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów ze świata kolejno w językach francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i polskim.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.