Nowy szlak papieski w Beskidach

W Kozach koło Bielska-Białej otwarto 5 października kolejny w Beskidach szlak papieski. Tym razem jest to trasa złożona ze szlaku pieszego i rowerowego.

Szlak rowerowy rozpoczyna się w centrum św. Maksymiliana Kolbe w Harmężach, obok byłego obozu i prowadzi przez Brzeszcze, Jawiszowice, Wilamowice do Kóz. Tutaj następnie zaczyna się szlak pieszy na Hrobaczą Łąkę, Magurkę, a dalej przez przełęcz "Panienki" - na Przegibek, oddzielający Beskid Mały od Śląskiego, do bielskiej Straconki.

W latach 50. ks. Karol Wojtyła wraz ze swoim studentami i przyjaciółmi przyjeżdżał do parafii w Kozach, gdzie wikariuszem był ks. Franciszek Macharski. Stąd przyszły papież wyruszał na górskie wyprawy.

Kard. Franciszek Macharski, który uczestniczył w dzisiejszych uroczystościach w rozmowie z KAI podkreślił, że podobne wydarzenia są wyrazem troski o wszystkie ślady pamięci o wydarzeniach wielkich i małych związanych z życiem Jana Pawła II "One staja się takie cenne, okruchy ze szlachetnego cennego chleba, z prawdziwego chleba, zwyczajnego - bo to są sprawy zwyczajne"- powiedział metropolita krakowski .

Dodał ,że lekcja udzielona przez życie Karola Wojtyły wciąż inspiruje. "Widzę jego wtedy w tych trampkach i tych turystycznych, niemodnych dziś, spodniach i widzę tego w białej sutannie, gdy stał w Tatrach w 1983 roku nad strumieniem. Nie mylę czasu i sytuacji, nie naciągam. Widziałem go tu, widziałem tam i byłem blisko. Tak nas nauczył, byśmy razem patrzyli w pietyzmem na Boga, który będąc pięknem nie przestaje być mądrością" - powiedzał.

Podczas uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. apostołów Szymona i Judy Tadeusza bp Tadeusz Rakoczy zwrócił uwagę w homilii, że pionierskie wyprawy ks. Karola Wojtyły były "przedsionkiem" koncepcji duszpasterstwa ściśle związanego z rozwiniętą przez Jana Pawła II antropologią. "Każda górska wycieczka może stać się etapem duchowej drogi i naszego wzrostu i dorastania do świętości" - podkreślił ordynariusz

Pomysłodawcą powstania szlaku jest Marek Sporysz - mieszkaniec Kóz, który wraz z grupą osób od wielu lat zabiegał o utworzenie trasy turystycznej w tym miejscu.

Szlak pieszy liczy ponad 16 km i zaczyna się od cmentarza parafialnego. Tutaj pochowany jest ks. Franciszek Żak - koziański proboszcz, który ochrzcił Karola Wojtyłę. Jednym z ważniejszych przystanków na szlaku jest kaplica "u Panienki", którą często w wspomniał Jan Paweł II podczas spotkań z beskidzkimi pielgrzymami w Watykanie. Trasa biegnie dalej przez malowniczy kamieniołom na Hrobaczą Łąkę (828 m, n.p.m.), na której stoi gigantyczny Krzyż Jubileuszowy -widoczny z wielu rejonów Podbeskidzia. Szlak nie należy do trudnych można go pokonać w ciągu 6 godzin .

W przyszłości przewiduje się poprowadzenie szlaku rowerowego do Skoczowa na Kaplicówkę), a potem przez Bielsko do Żywca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg