W tym, pełnym udręk okresie, jaki obecnie przeżywamy, wyznawcy religii mają przede wszystkim obowiązek, jako słudzy Wszechmogącego, działać na rzecz pokoju - stwierdza Orędzie do muzułmanów na zakończenie ramadanu.
Jak co roku, od prawie 40 lat, Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego (do 1988 Sekretariat dla Niechrześcijan) przesłała życzenia wyznawcom islamu na całym świecie z okazji jednego z największych ich świąt - Id al-Fitr, kończącego miesiąc postu. W tym roku dokument ten nosi tytuł "Chrześcijanie i muzułmanie: powołani do wspierania kultury pokoju" i został ogłoszony po francusku, angielsku, włosku i arabsku a także w 18 innych językach.
Orędzie zwraca uwagę, że wspólnie działając dla pokoju należy przestrzegać zarówno przekonań osobistych i wspólnotowych każdej strony, jak i wolności w praktykowaniu swej wiary. Wolność religii, która nie sprowadza się do zwykłej wolności kultu, jest bowiem jednym z podstawowych aspektów wolności sumienia, właściwej każdej osobie i będącej kamieniem węgielnym praw człowieka - stwierdza dokument watykański.
Podkreśla, że każdy wierzący świadczy o przesłaniu swej religii przez życie coraz pełniejsze i coraz bardziej zgodne z planem Stwórcy, w trosce o służbę dla braci oraz w coraz większej solidarności i braterstwie z członkami innych religii i ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Świadectwo to wyraża się także we wspólnej pracy dla dobra ogólnego - czytamy w dokumencie.
Stwierdzono w nim ponadto, iż zadaniem ludzi religii jest bycie "wychowawcami do pokoju, praw człowieka, wolności z poszanowaniem każdego, ale również do coraz silniejszego życia społecznego". Człowiek winien bowiem troszczyć się o swych braci i siostry w człowieczeństwie, bez żadnej dyskryminacji. "My wszyscy razem, członkowie różnych tradycji religijnych, jesteśmy wezwani do szerzenia nauczania, które uczci wszelkie stworzenie ludzkie, przesłania miłości wśród ludzi i narodów. Należy do nas zwłaszcza kształtowanie w tym duchu młodych pokoleń, które wezmą na siebie odpowiedzialność za świat jutra" - podkreśla Orędzie Papieskiej Rady.
Na koniec zachęca do dalszego rozwijania i umacniania dialogu między chrześcijanami a muzułmanami jako "narzędzia, które może nam pomóc wyjść z niekończącej się spirali konfliktów i różnorakich napięć, nękających nasze społeczeństwa, aby wszystkie narody mogły żyć w spokoju i pokoju, we wzajemnym szacunku i harmonii między różnymi jego składnikami".
"Ponawiam wam, drodzy przyjaciele muzułmańscy, moje najgorętsze życzenia z okazji waszego święta i proszę Boga pokoju i miłosierdzia, aby dał wam wszystkim dobre zdrowie, spokój i pomyślność" - zakończył swój dokument przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran. Było to jego pierwsze wystąpienie w tej roli po mianowaniu go przez Benedykta XVI na ten urząd 25 czerwca br. Orędzie podpisał także sekretarz Rady abp Pier Luigi Celata.
Orędzia do muzułmanów Stolica Apostolska wysyła od początku lat siedemdziesiątych. Najpierw czynił to Sekretariat dla Niechrześcijan, ustanowiony przez Pawła VI w 1964, a gdy w 1988 Jan Paweł II zreorganizował Kurię Rzymską, przekształcając m.in. Sekretariat w Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego, przejęła ona zadania swego poprzednika. W ramach Rady istnieje od 1974 Komisja ds. Stosunków Religijnych z Muzułmanami, która w imieniu całego Kościoła prowadzi dialog i utrzymuje kontakty z wyznawcami islamu.
W latach dziewięćdziesiątych Papieska Rada zaczęła również wysyłać podobne orędzia do wyznawców buddyzmu i hinduizmu z okazji ich głównych świąt - Vesakh i Diwali.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.