Przez niemal 20 lat na czele Papieskiej Rady ds. Kultury stał kard. Paul Poupard. 3 września przewodniczącym tej dykasterii Benedykt XVI mianował włoskiego biblistę, ks. Gianfranco Ravasiego. Francuski purpurat będzie nią jednak kierował jeszcze ponad miesiąc, zanim 15 października przekaże tę funkcję swojemu następcy.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Poupard zwrócił uwagę, że w ostatnich latach na Zachodzie kulturę chrześcijańską często wypiera postępująca laicyzacja.
Kard. Poupard: Wymaga to zatem od Kościoła podejmowania coraz większych wysiłków celem przywrócenia katolikom i w ogóle chrześcijanom poczucia wartości własnej kultury. Wtedy nie będą ulegali zalewowi kultury światowej, zsekularyzowanej, która staje się znowu pogańska. Istnieje nurt, który w imię świeckości staje się narzucaniem laicyzmu. Chciałby on odsunąć kulturę katolicką i chrześcijańską również od życia publicznego, tak jakby była ona wroga ludzkości – gdy tymczasem jest całkiem przeciwnie. W wielkiej debacie o Europie widzieliśmy to zapominanie o korzeniach naszego kontynentu. Dlatego Kościół podejmie w przyszłości ogromny wysiłek, by stawić czoło tej nowej problematyce.
RV: Ksiądz kardynał był też przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu z Niewierzącymi od 1985 aż do 1993 roku, kiedy ta dykasteria została połączona z Radą ds. Kultury. Ponadto przez kilkanaście miesięcy kierował ksiądz Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jak dziś należy prowadzić dialog zarówno z tymi, którzy nie są chrześcijanami, jak też z tymi, którzy w ogóle są dalecy od wiary w Boga?
Kard. Poupard: Muszę powiedzieć, że od samego początku byłem przekonany, iż nie można prowadzić dialogu, kiedy nie ma wartości podzielanych przez obydwie strony. Trzeba wspólnych wartości, wspólnego języka i również wspólnych ideałów. W przeciwnym razie nie ma już dialogu, ale tylko monolog.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.