Austria: Wizyta papieża w Heiligenkreuz "krótka, ale bogata"

Modlitwa, duchowe wskazania i "święto wiary" będą głównymi elementami wizyty Benedykta XVI w opactwie cystersów w Heiligenkreuz w ostatnim dniu jego wizyty w Austrii 9 września. Papież spotka się tam z zakonnikami oraz gronem profesorów i studentów Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej, noszącej jego imię.

W ramach przygotowań do wizyty Ojca Świętego zakonnicy zorganizowali w opactwie w dniach 4-6 września "triduum teologiczne". Przez wszystkie te dni głoszone są tam otwarte wykłady teologiczne na temat urzędu papieża, teologii Benedykta XVI i o św. Benedykcie z Nursji. Wcześniej mnisi zapraszają do udziału w "komplecie", którą odmawiają w miejscowym kościele.

Od cystersów w Heiligenkreuz papież otrzyma dwa prezenty. Jednym z nich jest pierwszy, odnowiony egzemplarz wielkiego hymnarza, nad którym prace trwały od 1991 roku. Na prośbę opata-prezesa Gregora Henckel-Donnersmarcka wiedeński artysta Michael Fuchs ozdobił go czterema grafikami i dodał piątą, przedstawiającą różańcową "tajemnicę światła".

Oficjum Dei, wspólnotowe odmawianie Liturgii Godzin, jest szczególnie ważnym składnikiem życia duchowego cystersów, realizującym swój główny cel: oddawanie czci Bogu. Cystersi z Heiligenkreuz odmawiają chorał gregoriański po łacinie według norm II Soboru Watykańskiego. Medytacyjna forma chorału gregoriańskiego jest szczególnie bliska Benedyktowi XVI.

Drugim podarunkiem zakonników dla papieża będzie kopia fragmentu sławnego witraża Babenbergów, przedstawiająca syna św. Leopolda - mnicha cysterskiego Ottona, późniejszego biskupa Fryzyngi, a "tym samym poprzednika papieża Benedykta, który jako metropolita Monachium był również arcybiskupem Fryzyngi".

Klasztor w Heiligenkreuz - jedyną na świecie placówkę cystersów, istniejącą nieprzerwanie od chwili założenia - założył w 1133 r. św. Leopold. Jego wnuk, książę Leopold V, podarował zakonnikom w 1188 r. relikwie drzewa Krzyża; mają one długość 23,5 cm i są największe w regionie na północ od Alp. Do dziś odbierają one szczególną cześć w miejscowym sanktuarium.

Cystersi byli w owym czasie stosunkowo nowym zakonem, założonym w 1098 r. na fali odnowy życia monastycznego w Kościele, dążącej do związania reguły św. Benedykta z ideałami życia eremickiego (pustelniczego). Zakon przeżywał wówczas gwałtowny napływ kandydatów ze wszystkich warstw społecznych. Otto, późniejszy biskup Fryzyngi, wysłał 11 września 1133 r. do Heiligenkreuz z francuskiego Morimond dwunastu mnichów, którzy rozpoczęli życie w rytmie modlitwy i pracy. Słowa "Ora et labora" są po dziś dzień dewizą cystersów.

Heiligenkreuz jest również dziś żywą wspólnotą zakonną, liczącą wielu młodych braci. Obecnie żyje tam 76 zakonników, którzy pracują w duszpasterstwie w 18 parafiach archidiecezji wiedeńskiej, a także w diecezji Eisenstadt i w niemieckim Essen. Od 1802 r. prowadzą własną Wyższą Szkołę Teologiczno-Filozoficzną kształcącą kapłanów.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg