Austria: Wizyta papieża w Heiligenkreuz "krótka, ale bogata"

Modlitwa, duchowe wskazania i "święto wiary" będą głównymi elementami wizyty Benedykta XVI w opactwie cystersów w Heiligenkreuz w ostatnim dniu jego wizyty w Austrii 9 września. Papież spotka się tam z zakonnikami oraz gronem profesorów i studentów Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej, noszącej jego imię.

Papieska wizyta będzie "krótka, ale bogata" - powiedzieli KAI miejscowy opat o.Gregor Henckel-Donnersmarck i rektor uczelni o Karl Wallner. Wprawdzie Benedykt XVI nie odprawi tam Mszy św., ale będzie uczestniczył w Liturgii Godzin, podczas której zakonnicy będą się modlili chorałem gregoriańskim. "Jest to forma modlitwy, szczególnie bliska sercu Benedykta XVI" - mówi opat. Zwraca uwagę, że papież odwiedzi "bardzo żywą wspólnotę', w której żyje 76 mnichów, najwięcej od 200 lat.

Opat Henckel-Donnersmarck rozumie, że najważniejszym punktem papieskiej pielgrzymki będzie Mariazell, sam zresztą też wybiera się tam na Mszę św. Krótką wizytę Benedykta XVI w Heiligenkreuz tłumaczy jako "symboliczne odwiedziny Ojca Świętego we wszystkich spośród 30 zakonów na terenie Austrii". Ponadto wizyta u cystersów dobrze wpisuje się w program papieskiej "pielgrzymki", ponieważ opactwo to jest ważnym punktem na "via sacra" - drodze pielgrzymkowej do Mariazell.

Benedykt XVI przybędzie do Heiligenkreuz ok. godz. 16.20 W towarzystwie opata uda się do kościoła, gdzie będzie modlił się przed Najświętszym Sakramentem i relikwiami Krzyża Świętego, największymi w regionie na północ od Alp. Po krótkim powitaniu papież weźmie udział w modlitewnych medytacjach chorału gregoriańskiego. Na zakończenie udzieli zakonnikom błogosławieństwa i przez wewnętrzny dziedziniec uda się na balkon kościoła, skąd wygłosi krótkie przemówienie do wiernych i ich pobłogosławi. "No i oczywiście zrobimy sobie zbiorową fotografię przed kolumną Trójcy Świętej" - mówi o. przełożony. Jego zdaniem, "wizyta, zaplanowana na 30 minut, potrwa 40 minut, a w duchu liczymy na 50". "W końcu będzie to pierwszy pobyt papieża w naszym, liczącym już niemal 875 lat opactwie" - cieszy się opat.

"Ojciec Święty bardzo interesuje się naszą uczelnią i pragnął się z nami spotkać, choć będzie to tylko niemal mgnienie oka" - powiedział rektor papieskiej Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej o. Karl Wallner. Uczelnia, której specyfiką jest kształcenie księży, liczy obecnie ok. 160 słuchaczy, wśród nich 12 kobiet.

Przed przybyciem papieża przewidziano bogaty program duchowy i kulturalny już od wczesnych godzin porannych. Wierni będą mogli uczestniczyć w Mszach św., z których pierwsza zostanie odprawiona już o 7.00 rano. Barwne "święto wiary" rozpocznie transmisja modlitwy maryjnej z Benedyktem XVI z placu św. Szczepana w Wiedniu. Bezpośrednio potem w miejscowym kościele rozpocznie się główna Msza św., a po jej zakończeniu - będzie dużo muzyki, świadectw wiary i filmy wideo o naszym opactwie, powiedział KAI o. Wallner, odpowiedzialny za organizację i przebieg papieskiej wizyty w Heiligenkreuz. Dodał, że program ten ma pokazać "często niedostępne dla świeckich strony życia zakonnego".

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

Reklama

Reklama