Austria: Papa ante portas - willkommen! - media przed wizytą Benedykta XVI

Austriackie media poświęcają wiele miejsca rozpoczynającej się 7 września wizycie Benedykta XVI w tym kraju. "Przez trzy dni: od 7 do 9 września uwaga świata skupi się na Austrii" - przypomina w specjalnym dodatku do sobotnio- niedzielnego wydania popularny dziennik "Kurier". Prawie wszystkie pisma szeroko informują o tym "największym społecznym wydarzeniu roku".

Papieska wizyta jest okazją do licznych materiałów o Kościele katolickim, papieżu i jego działalności jako teologa, profesora, kardynała i papieża, o dniu powszednim w Watykanie; media zwracają też uwagę na papieską "modę". Każde pismo stawia sobie za cel przeprowadzić oczywiście wywiad z kard. Christophem Schönbornem. Arcybiskup Wiednia jest niezmordowany, stara się nikomu nie odmówić odpowiedzi. "Ale po wizycie papieża pozwólcie mi na chwilę spokoju" - żartuje.

Wie jednak, że ten "spokój" będzie wyjątkowo krótki, bo już pod koniec tygodnia czekają go dwa duże wydarzenia kościelne: w najbliższą sobotę 8 września pojedzie do Budapesztu na rozpoczynającą się tam "misję wielkich miast", której jest inicjatorem. Natomiast w niedzielę 16 września będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w wiedeńskiej hali sportowej dla kilku tysięcy osób. Będzie to 60. już z kolei "różaniec pokutny w intencji pokoju na świecie", organizowany tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą wspomnienie Imienia Maryi. W tym roku, ze względu na wizytę Ojca Świętego, nabożeństwo przeniesiono z 8 na 16 września.

Gazety zamieszczają mapy pokazujące trasę przejazdu papieża i poszczególne punkty spotkań z wiernymi, informują też o szerokim programie liturgiczno-artystycznym poprzedzającym spotkanie z Następcą Św. Piotra. Przypominają również sylwetki osób z otoczenia papieża, szczególnie wiele miejsca poświęcając jego sekretarzowi ks. Georgowi Gänsweinowi.

Przez cały tydzień poprzedzający przyjazd papieża największa stacja telewizyjna ORF, poza ciągłymi reklamami przypominającymi o najważniejszych punktach wizyty, codziennie wieczorem nadaje 2-3 audycje poświęcone tematyce kościelnej i watykańskiej. A w przeddzień przybycia Benedykta XVI o trasie przejazdu i szczegółowym programie informują niemal wszystkie media.

"Lista bestsellerów może być jednym z dowodów na to, że wiara chrześcijańska nic nie straciła ze swej siły przyciągania", twierdzi redaktor naczelny "Kuriera" Christoph Kotanko. Przypomniał, że tylko w ciągu minionych trzech miesięcy sprzedano pół miliona egzemplarzy niemieckiej edycji "Jezusa z Nazaretu" Benedykta XVI.

O tym, "czego dokonał Benedykt XVI", pisze największa gazeta austriacka "Kronenzeitung". Zdaniem Dietera Kindermanna, po 2,5 latach pontyfikatu przede wszystkim zmienił się sam Benedykt. "Z surowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary stał się promieniującym papieżem, którego credo stały się słowa: «Kościół żyje, Kościół jest młody»" - pisze gazeta. Jednocześnie przypomina słowa kard. Schönborna, który jako student obecnego papieża zawsze podkreśla, że "Joseph Ratzinger nie był innym człowiekiem, tylko przejął inne zadania".

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama