Uwielbienie Maryi w jej dziewiczym ciele stanowi ostateczne potwierdzenie Jej pełnej solidarności z Synem zarówno w zmaganiu, jak i w zwycięstwie - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.
Wyrazicielem tego głębokiego sensu teologicznego stał się Sługa Boży papież Pius XII, ogłaszając 1 listopada 1950 uroczyste określenie dogmatyczne tego przywileju Maryjnego. Oświadczył on: "Dla tej przyczyny dostojna Matka Boga «jednym i tym samym aktem Bożej woli» złączona odwiecznie w tajemniczy sposób z Jezusem Chrystusem, niepokalana w Swym poczęciu, w Boskim Swym macierzyństwie nienaruszona dziewica, wielkodusznie współdziałająca z Boskim Odkupicielem, który odniósł pełny triumf nad grzechem i jego następstwami, osiągnęła wreszcie to jak gdyby najwyższe uwieńczenie swoich przywilejów przez to, że zachowana została od skażenia grobowego i tak jak Syn Jej, zwyciężywszy śmierć, z ciałem i duszą wzięta została do niebieskiej chwały, gdzie ma jaśnieć jako Królowa po prawicy tegoż Syna swojego, nieśmiertelnego Króla wieków" (Konst. "Munificentissimus Deus"; AAS 42 [1950], 768-69).
Drodzy Bracia i Siostry, wzięta do nieba Maryja nie oddaliła się od nas, ale jest nam jeszcze bliższa a Jej światło pada na nasze życie i na dzieje całej ludzkości. Pociągani niebiańskim blaskiem Matki Odkupiciela zdążamy ufnie do Tej, która z wysokości spogląda na nas i strzeże nas. Wszyscy potrzebujemy Jej pomocy i Jej pocieszenia, aby stawiać czoła próbom i wyzwaniom każdego dnia; potrzebujemy usłyszeć Ją jako matkę i siostrę w konkretnych sytuacjach naszego istnienia. I abyśmy również my mogli dzielić pewnego dnia już na zawsze to samo Jej przeznaczenie, naśladujmy Ją teraz w uległym kroczeniu za Chrystusem i w wielkodusznej służbie braciom. Jest to jedyny sposób zakosztowania już w czasie naszego ziemskiego pielgrzymowania radości i pokoju, który przeżywa w pełni ten, kto zdąża do nieśmiertelnego celu w Raju.
Po wygłoszeniu swych rozważań papież odmówił z wiernymi modlitwę maryjną i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym pozdrowił ich kolejno po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i po polsku.
W języku niemieckim Ojciec Święty wygłosił nieco dłuższą wypowiedź, skierowaną do uczestników międzynarodowej pielgrzymki młodzieży z Austrii i innych krajów Europy Wschodniej do Mariazell. Benedykt XVI wezwał ich do pielęgnowania wiary i za przykładem Maryi wiernego naśladowania Chrystusa. "Drodzy pielgrzymi, droga młodzieży! Maryja jest wybranym i doskonałym kamieniem żywego domu Bożego" - podkreślił papież. Przypomniał, że za niespełna miesiąc sam uda się do tego narodowego austriackiego sanktuarium maryjnego.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.