Anioł Pański: O tajemnicy wniebowzięcia

KAI

publikacja 16.08.2007 13:04

Uwielbienie Maryi w jej dziewiczym ciele stanowi ostateczne potwierdzenie Jej pełnej solidarności z Synem zarówno w zmaganiu, jak i w zwycięstwie - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.

Odmówił ją wraz z wiernymi 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Castel Gandolfo w obecności licznych pielgrzymów z różnych krajów, zgromadzonych na wewnętrznym dziedzińcu letniej rezydencji papieskiej. Następnie Ojciec Święty udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego i pozdrowił przybyłych w różnych językach, m.in. po polsku.

Papież przypomniał, że dzisiejsze święto ma starożytną tradycję głęboko zakorzenioną w Piśmie Świętym, które przedstawia Maryję zawsze ściśle związaną i solidarną z Jezusem. Potwierdził to Pius XII, ogłaszając w 1950 dogmat o Jej Wniebowzięciu. Papież zachęcił wiernych do kroczenia drogą Maryi, prowadzącą do szczęścia w niebie.

Przemawiając następnie do obecnych w różnych językach Ojciec Święty powiedział po polsku: "Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Jednoczę się w modlitwie z biskupami i wiernymi zgromadzonymi na Jasnej Górze. Oddając cześć Wniebowziętej Maryi Pannie, Jej opiece polecam Kościół w Polsce i wszystkich Polaków. Serdecznie wam błogosławię".

Publikujemy cały tekst rozważań Ojca Świętego:

Drodzy Bracia i Siostry,

Obchodzimy dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Chodzi o starożytne święto, które swój ostateczny fundament ma w Piśmie Świętym: przedstawia ono bowiem Maryję Pannę jako ściśle zjednoczoną z Jej boskim Synem i zawsze solidarną z Nim. Matka i Syn jawią się ściśle złączeni w walce z piekielnym wrogiem aż po pełne zwycięstwo nad nim. Zwycięstwo to wyraża się szczególnie w przezwyciężeniu grzechu i śmierci, a zatem w pokonaniu tych wrogów, których święty Paweł przedstawia zawsze razem (por. Rz 5,12.15-21; 1 Kor 15,21-26). Dlatego tak jak chwalebne zmartwychwstanie Chrystusa było ostatecznym znakiem tego zwycięstwa, podobnie i uwielbienie Maryi także w Jej dziewiczym ciele stanowi ostateczne potwierdzenie Jej pełnej solidarności z Synem zarówno w zmaganiu, jak i w zwycięstwie.

Wyrazicielem tego głębokiego sensu teologicznego stał się Sługa Boży papież Pius XII, ogłaszając 1 listopada 1950 uroczyste określenie dogmatyczne tego przywileju Maryjnego. Oświadczył on: "Dla tej przyczyny dostojna Matka Boga «jednym i tym samym aktem Bożej woli» złączona odwiecznie w tajemniczy sposób z Jezusem Chrystusem, niepokalana w Swym poczęciu, w Boskim Swym macierzyństwie nienaruszona dziewica, wielkodusznie współdziałająca z Boskim Odkupicielem, który odniósł pełny triumf nad grzechem i jego następstwami, osiągnęła wreszcie to jak gdyby najwyższe uwieńczenie swoich przywilejów przez to, że zachowana została od skażenia grobowego i tak jak Syn Jej, zwyciężywszy śmierć, z ciałem i duszą wzięta została do niebieskiej chwały, gdzie ma jaśnieć jako Królowa po prawicy tegoż Syna swojego, nieśmiertelnego Króla wieków" (Konst. "Munificentissimus Deus"; AAS 42 [1950], 768-69).

Drodzy Bracia i Siostry, wzięta do nieba Maryja nie oddaliła się od nas, ale jest nam jeszcze bliższa a Jej światło pada na nasze życie i na dzieje całej ludzkości. Pociągani niebiańskim blaskiem Matki Odkupiciela zdążamy ufnie do Tej, która z wysokości spogląda na nas i strzeże nas. Wszyscy potrzebujemy Jej pomocy i Jej pocieszenia, aby stawiać czoła próbom i wyzwaniom każdego dnia; potrzebujemy usłyszeć Ją jako matkę i siostrę w konkretnych sytuacjach naszego istnienia. I abyśmy również my mogli dzielić pewnego dnia już na zawsze to samo Jej przeznaczenie, naśladujmy Ją teraz w uległym kroczeniu za Chrystusem i w wielkodusznej służbie braciom. Jest to jedyny sposób zakosztowania już w czasie naszego ziemskiego pielgrzymowania radości i pokoju, który przeżywa w pełni ten, kto zdąża do nieśmiertelnego celu w Raju.


Po wygłoszeniu swych rozważań papież odmówił z wiernymi modlitwę maryjną i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym pozdrowił ich kolejno po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i po polsku.

W języku niemieckim Ojciec Święty wygłosił nieco dłuższą wypowiedź, skierowaną do uczestników międzynarodowej pielgrzymki młodzieży z Austrii i innych krajów Europy Wschodniej do Mariazell. Benedykt XVI wezwał ich do pielęgnowania wiary i za przykładem Maryi wiernego naśladowania Chrystusa. "Drodzy pielgrzymi, droga młodzieży! Maryja jest wybranym i doskonałym kamieniem żywego domu Bożego" - podkreślił papież. Przypomniał, że za niespełna miesiąc sam uda się do tego narodowego austriackiego sanktuarium maryjnego.