Chiny nadal odmawiają Papieżowi prawa do mianowania tamtejszych biskupów. Byłaby to ingerencja w wewnętrzne sprawy kraju - pisze 26 lipca „China Daily".
W artykule redakcyjnym oficjalny dziennik chiński wydawany po angielsku zwraca ponadto uwagę, że warunkiem normalizacji stosunków z Watykanem jest zerwanie relacji dyplomatycznych łączących Stolicę Apostolską i Tajwan. Watykan – jak przypomniano – to jedyne państwo w Europie utrzymujące stosunki z tą wyspą, której suwerenności Chińska Republika Ludowa nie uznaje, uważając ją za część własnego terytorium.
Artykuł „China Daily”, będący pierwszą reakcją Pekinu na ogłoszony 30 czerwca list Papieża do katolików chińskich, rozwiewa nadzieje na jakąkolwiek zmianę stanowiska tamtejszych władz. Wzbudził je opublikowany 24 lipca przez dziennik „La Repubblica” wywiad z wiceprzewodniczącym Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Anthony Liu Bainian wyraził tam nadzieję, że Papież przybędzie do Pekinu. Przywódca kontrolowanej przez komunistyczne władze organizacji wyjaśnił obecnie w wypowiedzi dla „China Daily”, że włoski dziennik w wywiadzie pominął wymienione przez niego warunki papieskiej wizyty. Pozostają nimi zawsze zerwanie stosunków z Tajwanem i zaprzestanie „ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin” – tzn. w nominacje biskupów.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.