Orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Młodzieży

Od 23. Światowego Dnia Młodzieży dzieli nas już tylko rok. Spotkanie młodych całego świata z Ojcem Świętym trwać będzie w Sydney od 15 do 20 lipca 2008 r. Jego tematem są słowa Chrystusa: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami" (Dz 1, 8).

Materiały do refleksji na ostatnie miesiące przygotowań do tego wydarzenia zawiera orędzie Benedykta XVI na przyszłoroczny Dzień Młodzieży, datowane na 20 lipca z Lorenzago. Mają one pomóc młodym adresatom zweryfikować swą wiarę w Ducha Świętego, odnaleźć na nowo – jeśli ją zagubili, umocnić – gdy osłabła, zasmakować w niej.

W przesłaniu Papież zwraca uwagę, że motyw przewodni ostatniego roku przygotowań do spotkania w Sydney to Duch Święty i misja. Dla wielu chrześcijan Duch Święty pozostaje nadal Kimś nieznanym. Dlatego Benedykt XVI wzywa do pogłębiania Jego osobistej znajomości. Nie wystarcza Go jednak tylko poznać – trzeba dać Mu się prowadzić. Przybliża On do Jezusa, którego młodzi otaczają tak wielkim szacunkiem i miłością.

Ojciec Święty zachęca, by powrócić do wieczernika, gdzie we wspólnotowej modlitwie rodził się Kościół. Wiara rodzi się w nas i wzrasta przez sakramenty, zwłaszcza inicjacji chrześcijańskiej, czyli chrzest, bierzmowanie i Eucharystię. Niestety prawdę o tych trzech sakramentach wielu chrześcijan zaniedbuje, nie dostrzegając ich związku z całym życiem. Liczni młodzi po bierzmowaniu oddalają się od życia wiary czy nawet wcale nie przyjmują tego sakramentu. Ważne jest odkrywać jego znaczenie dla naszego duchowego wzrostu. Tych, którzy jeszcze nie przyjęli bierzmowania, Papież zachęca, by się do tego z pomocą duszpasterzy przygotowali. Do wzrastania w życiu chrześcijańskim konieczna jest Eucharystia. Jest ona nieustanną Pięćdziesiątnicą, gdyż w każdej Mszy otrzymujemy Ducha Świętego, który jednoczy nas z Chrystusem i w Niego przemienia. Częste w niej uczestnictwo i adoracja eucharystyczna wzmagają w nas gotowość poświęcenia życia Ewangelii.

Duch Święty jest największym darem Boga, najwyższym świadectwem Jego miłości – i świat tak bardzo Go potrzebuje. Stąd pilna potrzeba wiarygodnej misji Kościoła, w której działa Duch Święty. Głoszenie wiary tym, którzy jej nie podzielają, nie jest nietolerancją, jak ktoś czasem sądzi – zauważa Benedykt XVI. Przedstawianie prawdy o Chrystusie nie jest bowiem jej narzucaniem. Papież proponuje, by każdy z młodych miał odwagę obiecać Duchowi Świętemu doprowadzić do Chrystusa kogoś z rówieśników. Przypomina związek misji ze świętością tych, którzy ją prowadzą. Kończąc orędzie, zaprasza młodzież do licznego udziału w spotkaniu w Sydney. Zwraca uwagę, że Australia – jak i cała Oceania – ma dziś potrzebę odkrycia swych chrześcijańskich korzeni.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama