Anioł Pański: O św. Janie Chrzcicielu, największym z proroków

Św. Jan Chrzciciel był największym z proroków - przypomniał Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Papież nawiązał do obchodzonej w niedzielę uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Na placu św. Piotra zebrało się tysiące pielgrzymów z całego świata, w tym wielu Polaków.

Papież, nawiązując do uroczystości przypomniał, że życie św. Jana Chrzciciela, było "w całości nastawione na Chrystusa, podobnie jak Matki Jezusa, Maryi". "Jan Chrzciciel był prekursorem, "głosem", wysłanym, aby zapowiadać Słowo wcielone. Dlatego wspomnienie jego narodzin oznacza w rzeczywistości uczczenie Chrystusa, wypełnienie obietnic wszystkich proroków, z których Chrzciciel był największy, powołany, aby "przygotował drogę"" - zaznaczył Ojciec Święty.

Benedykt XVI przypomniał, że "wszystkie ewangelie rozpoczynają opowieść o publicznej działalności Jezusa od relacji z chrztu w Jordanie, którego udzielił Mu Jan". Papież podkreślił, że "jak przystało na autentycznego proroka, Jan dał świadectwo prawdzie bez kompromisów". "Obnażał łamanie przykazań Bożych nawet, kiedy dopuszczali się tego możni. I tak kiedy oskarżył o zdradę Heroda i Herodiadę, przepłacił to życiem, przypieczętowując męczeństwem swą służbę Chrystusowi, który jest wcieloną Prawdą" - mówił Papież.

Na zakończenie przemówienia Ojciec Święty powiedział: "Wzywajmy jego wstawiennictwa, wraz ze wstawiennictwem Najświętszej Maryi, ażeby i za naszych dni Kościół umiał dochować zawsze wierności Chrystusowi i dawać odważnie świadectwo Jego prawdzie i Jego miłości do wszystkich" .

Pozdrawiając Polaków Papież powiedział w ich ojczystym języku: "Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Dziś wspominamy narodziny św. Jana Chrzciciela. Pan Jezus powiedział, że 'między narodzonymi z niewiast nie powstał większy' od niego (por. Mt 11, 11). Jego wstawiennictwu polecam wszystkich, którzy za jego przykładem wprowadzają w świecie sprawiedliwość Królestwa Bożego. Niech Bóg wam błogosławi!"

Papież przemawiając po włosku przypomniał, że dzisiaj we Włoszech obchodzony jest "Dzień miłości do Papieża". Benedykt XVI podziękował za modlitwy i wsparcie jakiego wierni udzielają Kościołowi i papieżowi, także w działalności charytatywnej jaką podejmują na całym świecie.

Publikujemy cały tekst papieskiego przemówienia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg