ŚDM w Sydney: Zapisy do końca sierpnia

24 maja w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie diecezjalnych koordynatorów wyjazdu młodych Polaków na światowe Dni Młodzieży do Australii. Odbędą się one w dniach 15-20 lipca 2008 roku. Tak więc do ich rozpoczęcia pozostało niewiele ponad 400 dni.

Już wkrótce we wszystkich parafiach pojawią się stosowne plakaty, informacje i ogłoszenia, aby wszyscy chętni młodzi w wieku 16-35 lat mogli zgłosić się i wziąć udział w tym wydarzeniu. Termin polskich zgłoszeń – ze względu na konieczność rezerwacji biletów lotniczych - koordynatorzy wyznaczyli na koniec sierpnia br.

XXIII ŚDM rozpoczną się oficjalnie we wtorek 15 lipca 2008, Ceremonią otwarcia. Jej istotną częścią będzie Msza św., której przewodniczyć będzie Arcybiskup Sydney Kardynał George Pell. Miejsce ceremonii otwarcia, którym ma być rozległa przestrzeń w samym centrum Sydney, będzie zakomunikowane już niedługo przez miejscowych organizatorów.

W dniach 16, 17 i 18 lipca będzie miało miejsce triduum katechetyczne przygotowujące do Czuwania i Mszy św. z udziałem Ojca Świętego. W godzinach porannych w kościołach i różnych salach metropolii sydneńskiej odbędą się w grupach językowych katechezy głoszone przez zaproszonych biskupów.

W czasie triduum szczególne znaczenie mieć będzie także Centrum Pojednania usytuowane w pobliżu katolickiej Katedry Saint Mary, gdzie sprawowany będzie sakrament pojednania. W Centrum Pojednania będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy w ciszy przy Krzyżu ŚDM.

Podczas triduum (16, 17, 18 lipca) popołudniami i wieczorami w różnych miejscach centrum miasta odbywać się będzie Festiwal Młodych. Zapisy grup chętnych do zaprezentowania swojej kultury czy duchowości możliwe są za pośrednictwem strony internetowej www.wyd2008.org. Termin zgłoszeń upływa 26 października 2007 r.

Pierwsze spotkanie z Papieżem i Ceremonia powitania Ojca Świętego, który przybędzie statkiem do portu i zatoki w Sydney, odbędzie się popołudniu we czwartek, 17 lipca, w tym samym miejscu w centrum miasta, gdzie będzie ceremonia otwarcia ŚDM. Wieczorem 18 lipca ulicami Sydney i wzdłuż wybrzeży portu przejdzie Droga Krzyżowa.

Punktem kulminacyjnym ŚDM będą Czuwanie i Celebracja Eucharystii pod przewodnictwem Ojca Świętego Benedykta XVI w sobotę wieczorem i w niedzielę (19-20 lipca) na hipodromie Randwick, oddalonym ok. 9 km od centrum Sydney. Trasa pielgrzymki młodych na miejsce spotkania z Papieżem będzie przebiegać m.in. poprzez słynny most sydneński Harbour Bridge.

Rejestracja grupy odbywać się będzie kilkufazowo. Już teraz należy zgłosić się do swojego koordynatora, a ten winien zarejestrować grupę diecezjalną poprzez stronę www.wyd2008.org. Od połowy lipca zostanie uruchomiona druga faza rejestracji, podczas której trzeba będzie wpisać do danej grupy poszczególnych jej uczestników. Wpisanie danych konkretnej osoby będzie umożliwiało uruchomienie procesu starania się o wizę wjazdową do Australii.

Światowe Dni Młodzieży ukierunkowane są z reguły na ludzi młodych. Stąd zalecany wiek uczestników spotkania winien być w przedziale 16-35 lat. Opiekunami grup muszą być osoby, które ukończyły 18 rok życia. Mile widziani są także opiekunowie i duszpasterze powyżej 35 roku.

Uroczystości centralne w Sydney, zgodnie ze zwyczajem wypracowanym w poprzednich latach, zostaną poprzedzone pobytem grup w różnych diecezjach Australii i Nowej Zelandii. Zasadniczo diecezje te będą realizować swój program w okresie 10-14 lipca 2008 r. Jedynie diecezja Adelajda przyspiesza ten etap na dni 7-10 lipca, by w okresie 11-14 lipca udać się w formie wspólnej pielgrzymki autokarowej do Sydney.

Z etapu Dni w diecezjach wyłączona jest oczywiście diecezja Sydney oraz trzy inne wchodzące w skład metropolii sydneńskiej: Broken Bay, Parramatta i Wollongong. Te cztery diecezje będą gospodarzami centralnych uroczystości w okresie 15-20 lipca 2008 r.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama