24 maja w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie diecezjalnych koordynatorów wyjazdu młodych Polaków na światowe Dni Młodzieży do Australii. Odbędą się one w dniach 15-20 lipca 2008 roku. Tak więc do ich rozpoczęcia pozostało niewiele ponad 400 dni.
Młodzież w miarę możliwości zostanie zakwaterowana w domach (rodziny), parafiach (sale) i szkołach katolickich. W programie znajdą się spotkania z miejscowymi wspólnotami, zajęcia kulturalne, wycieczki, pielgrzymki do miejsc lokalnego kultu, modlitwa, a także udział w projektach społecznych. Opiekunowie grup mogą skontaktować się z organizatorami i wspólnie opracować szczegółowy programu pobytu grupy.
W wyniku rozmów delegacji Episkopatu Polski z diecezjami australijskimi ustalono, że polskie grupy odwiedzą diecezje Adelajda (200 osób), Brisbane (200 osób), Canberra (200 osób), Melbourne (500 osób), Newcastle (200 osób).
Koszt uczestnictwa w ŚDM w Sydney jest wyznaczony poprzez następujące składniki:
- fundusz solidarnościowy - 10 euro
- pakiet pielgrzyma (w zależności od wybranego wariantu):
pakiet A – 395 dolarów australijskich
pakiet B – 335 dolarów australijskich
pakiet C – 175 dolarów australijskich
- pakiet polski (książeczka, flaga, szalik, itp).
- ubezpieczenie (w trakcie negocjacji)
- przelot do Australii, do Sydney i do Polski (w zależności od wybranej opcji)
- oferta turystyczna (w zależności od wybranej opcji)
Formalne zgłoszenia do wolontariatu rozpoczną się dopiero od lipca. Aktualne formularze zamieszczone na stronie internetowej służą jedynie wyrażeniu zainteresowania tą posługą. Wszystkim zainteresowanym taką formą uczestnictwa organizatorzy zalecają śledzenie oficjalnej strony Komitetu australijskiego www.wyd2008.org. Koszty związane z przelotem pokrywają wolontariusze. Polskie Biuro ŚDM nie prowadzi tym razem żadnych kwalifikacji, ani nie pośredniczy w kontaktach z Komitetem w Sydney.
Wszystkie osoby zgłoszone z Polski potrzebują wizy wjazdowej do Australii. W wyniku uzgodnień z Ambasadą australijską w Warszawie proces wizowania rozpocznie się z końcem września br. i będzie koordynowany przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM. Rząd australijski zwolnił Polaków z koniecznej opłaty (180 zł), ale obowiązują normalne procedury i załączniki do wniosku 48R. Szczegółowy wykaz dokumentów zostanie przesłany do koordynatorów po kolejnym spotkaniu roboczym z Sekcją wizową.
Warto już jednak uwzględnić, że:
- o wizę na ŚDM będą mogły wystąpić jedynie osoby zarejestrowane na stronie internetowej, których dane zostaną kompletnie podane do systemu;
- uczestnicy ŚDM otrzymają wizę turystyczną jednorazową (ważną 3-miesiące),
- osoby planujące w trakcie pobytu w Australii wyjazd do Nowej Zelandii muszą poprosić od razu o wizę wielokrotną;
- osoby niepełnoletnie będą musiały wypełnić wniosek 1229 i dostarczyć notarialne zgody rodziców na wyjazd dziecka za granicę, zupełne akty urodzenia dziecka i dokumenty potwierdzające tożsamość;
- osoby po 70 roku życia będą musiały przejść specjalne badania lekarskie;
- osoby zgłoszone do Festiwalu Młodych będą musiały wypełnić wniosek 420.
Już wkrótce wszelkie szczegółowe informacje związane z organizacją i przebiegiem ŚDM w Sydney będą dostępne na stronie www.sydney2008.pl.Wszystkie osoby i wspólnoty organizatorzy proszą o modlitwę w intencji młodzieży i przygotowań do tego spotkania.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.